11 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022

Najnowsze

Miasto przejmie Zamek Lubomirskich. Zamiast sądu będzie kultura

Dotąd zamek Lubomirskich „zwiedzają” świadkowie i oskarżeni. Ale niebawem okazały zabytek przestanie być sądem, a stanie się placówką kulturalną, dostępną dla wszystkich. Gmach przechodzi na własność miasta! To już przesądzone! W środę, 29 lipca, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisali dokumenty dotyczące przekazania obiektu.

REKLAMA

Podpisano trzy dokumenty w formie aktów notarialnych. To porozumienia wraz z przedwstępnymi umowami darowizn. Władze Rzeszowa przekazują resortowi sprawiedliwości działkę na Drabiniance i po wybudowaniu tam nowego gmachu Sądu Okręgowego, opuszczony przez sędziów zamek przejmie miasto, stając się jego pełnym właścicielem.

– Dzięki zawartym porozumieniom będziemy mogli poczynić już konkretne kroki inwestycyjne zmierzające do budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego. W pierwszej kolejności wystąpimy o odrolnienie przekazanej nam działki – mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, który jest mieszkańcem Rzeszowa. To w dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu słynny zabytek zmieni swoją dotychczasową rolę. A miasto zabiega o to od ponad 10 lat!

To dopiero początek, bo najpierw zamek musi opuścić sąd. Urzędnicy ministerialni szacują, że nowy gmach powstanie już za 3 lata.

Miasto chce, aby zamek stał się placówką kulturalną, jaką nigdy jeszcze nie był. Zanim w 1985 r. powstał tu sąd, przez 160 lat w jego murach mieściło się więzienie. – Czas najwyższy napisać nowy rozdział historii dla tego miejsca – przekonuje prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

W zamku planowane jest muzeum, teatr, sale koncertowe. Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem – mówią urzędnicy.

Historia Zamku Lubomirskich

Pierwsze wzmianki o folwarku fortecznym pochodzą z 1447 r., ale  konstrukcja właściwego zamku powstała dopiero w XVI w., kiedy właścicielami Rzeszowa był Mikołaj Spytek Ligęza. Budowlę wznosili włoscy architekci, potem pałac stał się własnością rodziny Lubomirskich. W 1820 r. obiekt został przejęty przez władze austriackie, którzy utworzyli tu więzienie. I tak zostało aż na 160 lat. Mieściły się tu katownie Gestapo i UB. Pomiędzy 1944 a 1956 r. komuniści wykonali tam ponad 400 wyroków śmierci.

Zamek był kilkukrotnie przebudowywany. Po okresie zaborów wszystko zburzono i wybudowano od podstaw. Tylko wieża pozostała w niezmienionej formie do dzisiaj. Zamek ma swoje legendy. Ponoć kiedy rozpoczęto budowę, w fundamenty zatopiono cegłę ze szczerego złota.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13.1 °
11 °
87 %
1kmh
0 %
czw.
22 °
pt.
29 °
sob.
27 °
niedz.
29 °
pon.
28 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu