24.4 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Miasto przejmie Zamek Lubomirskich. Zamiast sądu będzie kultura

REKLAMA

Dotąd zamek Lubomirskich „zwiedzają” świadkowie i oskarżeni. Ale niebawem okazały zabytek przestanie być sądem, a stanie się placówką kulturalną, dostępną dla wszystkich. Gmach przechodzi na własność miasta! To już przesądzone! W środę, 29 lipca, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisali dokumenty dotyczące przekazania obiektu.

Podpisano trzy dokumenty w formie aktów notarialnych. To porozumienia wraz z przedwstępnymi umowami darowizn. Władze Rzeszowa przekazują resortowi sprawiedliwości działkę na Drabiniance i po wybudowaniu tam nowego gmachu Sądu Okręgowego, opuszczony przez sędziów zamek przejmie miasto, stając się jego pełnym właścicielem.

– Dzięki zawartym porozumieniom będziemy mogli poczynić już konkretne kroki inwestycyjne zmierzające do budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego. W pierwszej kolejności wystąpimy o odrolnienie przekazanej nam działki – mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, który jest mieszkańcem Rzeszowa. To w dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu słynny zabytek zmieni swoją dotychczasową rolę. A miasto zabiega o to od ponad 10 lat!

To dopiero początek, bo najpierw zamek musi opuścić sąd. Urzędnicy ministerialni szacują, że nowy gmach powstanie już za 3 lata.

Miasto chce, aby zamek stał się placówką kulturalną, jaką nigdy jeszcze nie był. Zanim w 1985 r. powstał tu sąd, przez 160 lat w jego murach mieściło się więzienie. – Czas najwyższy napisać nowy rozdział historii dla tego miejsca – przekonuje prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

W zamku planowane jest muzeum, teatr, sale koncertowe. Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem – mówią urzędnicy.

Historia Zamku Lubomirskich

Pierwsze wzmianki o folwarku fortecznym pochodzą z 1447 r., ale  konstrukcja właściwego zamku powstała dopiero w XVI w., kiedy właścicielami Rzeszowa był Mikołaj Spytek Ligęza. Budowlę wznosili włoscy architekci, potem pałac stał się własnością rodziny Lubomirskich. W 1820 r. obiekt został przejęty przez władze austriackie, którzy utworzyli tu więzienie. I tak zostało aż na 160 lat. Mieściły się tu katownie Gestapo i UB. Pomiędzy 1944 a 1956 r. komuniści wykonali tam ponad 400 wyroków śmierci.

Zamek był kilkukrotnie przebudowywany. Po okresie zaborów wszystko zburzono i wybudowano od podstaw. Tylko wieża pozostała w niezmienionej formie do dzisiaj. Zamek ma swoje legendy. Ponoć kiedy rozpoczęto budowę, w fundamenty zatopiono cegłę ze szczerego złota.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj