27.4 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Rzeszów przejął Pogwizdów. Czas wyrównać rachunki

REKLAMA

Porozumieliśmy się we wszystkich sprawach, które wynikły po przyłączeniu do Rzeszowa Pogwizdowa Nowego i Miłocina – mówią zgodnie pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj.

Obaj włodarze miast spotkali się w rzeszowskim Ratuszu. Definitywnie uregulowali wszystkich spraw pomiędzy samorządami w zakresie rozliczenia się w związku ze zmianą granic Rzeszowa. Ustalenia, które zapadły na spotkaniu dotyczą szkoły, hali sportowej oraz sieci: kanalizacyjnej i wodociągowej.

Do końca maja tego roku gmina Głogów Małopolski przekaże na rzecz spółki MPWiK Rzeszów sieci wodne i kanalizacyjne. Wówczas spółka stanie się formalnie ich właścicielem. MPWiK zapłaci gminie Głogów Młp. za sieci 50% ich wartości czyli ok. 350 tysięcy złotych netto.

– Chcemy oczywiście zmodernizować te sieci, aby spiąć je z systemem miejskim. Potrzebujemy na to jednak czasu, dlatego dopóki te prace się nie zakończą, mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp. – tłumaczy prezydent Marek Bajdak.

Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj zobowiązał się, że jego gmina będzie obsługiwać mieszkańców Rzeszowa w zakresie dostarczania wody do końca 2021 roku, a w przypadku sieci kanalizacyjnej do czerwca 2022 roku. Jednocześnie MPWiK, kiedy stanie się formalnie właścicielem sieci, podpisze nowe umowy z mieszkańcami Miłocina i Pogwizdowa, zaś ze spółką EkoGłog zostanie podpisana umowa o hurtowym dostarczaniu wody i odbiorze ścieków.

– Omówiliśmy i dopracowaliśmy wszystkie szczegóły, tak aby dla mieszkańców Pogwizdowa i Miłocina nic się nie zmieniło, by nie odczuli zmian formalnych. Natomiast dla nas, te ustalenia zamykają temat poszerzenia Rzeszowa o tereny z gminy Głogów Małopolski – mówi prezydent Marek Bajdak.

– W ten sposób kończymy sprawy majątkowe pomiędzy Głogowem Młp. i Rzeszowem dotyczące Miłocina i Pogwizdowa. Cieszę się, że wreszcie w Ratuszu jest przychylność i zrozumienie dla tego tematu. Tak powinno być od dawna – dodaje Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.

Samorządy porozumiały się także w kwestii szkoły i hali sportowej w Pogwizdowi Nowym. Rzeszów spłaci zadłużenie gminy Głogów Młp. w wysokości 2 420 976 zł jakie gmina zaciągnęła w związku z budową sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym. Tym samym gmina uwolni się z długu, jaki ciążył na wszystkich mieszkańcach w związku z tą inwestycją. Zgodę na wypłatę tej kwoty wyrazili już miejscy radni. Co do szkoły ustalenia są takie, że do końca maja tego roku zostanie podpisany akt notarialny i gmina Głogów przekaże nieodpłatnie budynek i majątek szkoły miastu Rzeszów. Natomiast za okres od stycznia do maja, czyli do podpisania aktu notarialnego, miasto zapłaci gminie Głogów Młp. niewielki czynsz w ramach dzierżawy tego budynku.

– Tak powinny wyglądać rozmowy samorządów dotyczące poszerzenia miasta. Wcześniej nie było takiej chęci, a to przecież sprawy, które dotyczą mieszkańców i gminnego majątku – podsumowuje burmistrz Paweł Baj.

Rzeszów w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie powiększył swoją powierzchnię. W 2005 roku miasto miało ok. 54 km kwadratowe, a dziś już prawie 129 km kw. Przybyło także mieszkańców. Obecnie w Rzeszowie zameldowanych jest ponad 196 tys. osób, czyli o ok. 37 tys. więcej niż w 2005 r.

Ostatnie zmiany granic zostały przeprowadzone 1 stycznia 2019 roku (przyłączenie Matysówki i północnej części Miłocina) i 1 stycznia 2021 r. włączenie Pogwizdowa Nowego. Matysówka była częścią gminy Tyczyn, natomiast Miłocin i Pogwizdów Nowy Głogowa Małopolskiego.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj