9.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

Rzeszów przejął Pogwizdów. Czas wyrównać rachunki

REKLAMA

Porozumieliśmy się we wszystkich sprawach, które wynikły po przyłączeniu do Rzeszowa Pogwizdowa Nowego i Miłocina – mówią zgodnie pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj.

Obaj włodarze miast spotkali się w rzeszowskim Ratuszu. Definitywnie uregulowali wszystkich spraw pomiędzy samorządami w zakresie rozliczenia się w związku ze zmianą granic Rzeszowa. Ustalenia, które zapadły na spotkaniu dotyczą szkoły, hali sportowej oraz sieci: kanalizacyjnej i wodociągowej.

Do końca maja tego roku gmina Głogów Małopolski przekaże na rzecz spółki MPWiK Rzeszów sieci wodne i kanalizacyjne. Wówczas spółka stanie się formalnie ich właścicielem. MPWiK zapłaci gminie Głogów Młp. za sieci 50% ich wartości czyli ok. 350 tysięcy złotych netto.

– Chcemy oczywiście zmodernizować te sieci, aby spiąć je z systemem miejskim. Potrzebujemy na to jednak czasu, dlatego dopóki te prace się nie zakończą, mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp. – tłumaczy prezydent Marek Bajdak.

Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj zobowiązał się, że jego gmina będzie obsługiwać mieszkańców Rzeszowa w zakresie dostarczania wody do końca 2021 roku, a w przypadku sieci kanalizacyjnej do czerwca 2022 roku. Jednocześnie MPWiK, kiedy stanie się formalnie właścicielem sieci, podpisze nowe umowy z mieszkańcami Miłocina i Pogwizdowa, zaś ze spółką EkoGłog zostanie podpisana umowa o hurtowym dostarczaniu wody i odbiorze ścieków.

– Omówiliśmy i dopracowaliśmy wszystkie szczegóły, tak aby dla mieszkańców Pogwizdowa i Miłocina nic się nie zmieniło, by nie odczuli zmian formalnych. Natomiast dla nas, te ustalenia zamykają temat poszerzenia Rzeszowa o tereny z gminy Głogów Małopolski – mówi prezydent Marek Bajdak.

– W ten sposób kończymy sprawy majątkowe pomiędzy Głogowem Młp. i Rzeszowem dotyczące Miłocina i Pogwizdowa. Cieszę się, że wreszcie w Ratuszu jest przychylność i zrozumienie dla tego tematu. Tak powinno być od dawna – dodaje Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.

Samorządy porozumiały się także w kwestii szkoły i hali sportowej w Pogwizdowi Nowym. Rzeszów spłaci zadłużenie gminy Głogów Młp. w wysokości 2 420 976 zł jakie gmina zaciągnęła w związku z budową sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym. Tym samym gmina uwolni się z długu, jaki ciążył na wszystkich mieszkańcach w związku z tą inwestycją. Zgodę na wypłatę tej kwoty wyrazili już miejscy radni. Co do szkoły ustalenia są takie, że do końca maja tego roku zostanie podpisany akt notarialny i gmina Głogów przekaże nieodpłatnie budynek i majątek szkoły miastu Rzeszów. Natomiast za okres od stycznia do maja, czyli do podpisania aktu notarialnego, miasto zapłaci gminie Głogów Młp. niewielki czynsz w ramach dzierżawy tego budynku.

– Tak powinny wyglądać rozmowy samorządów dotyczące poszerzenia miasta. Wcześniej nie było takiej chęci, a to przecież sprawy, które dotyczą mieszkańców i gminnego majątku – podsumowuje burmistrz Paweł Baj.

Rzeszów w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie powiększył swoją powierzchnię. W 2005 roku miasto miało ok. 54 km kwadratowe, a dziś już prawie 129 km kw. Przybyło także mieszkańców. Obecnie w Rzeszowie zameldowanych jest ponad 196 tys. osób, czyli o ok. 37 tys. więcej niż w 2005 r.

Ostatnie zmiany granic zostały przeprowadzone 1 stycznia 2019 roku (przyłączenie Matysówki i północnej części Miłocina) i 1 stycznia 2021 r. włączenie Pogwizdowa Nowego. Matysówka była częścią gminy Tyczyn, natomiast Miłocin i Pogwizdów Nowy Głogowa Małopolskiego.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj