12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Rzeszów ma własną pasiekę. Pół miliona pszczół!

REKLAMA

Rzeszów ma swoją własną miejską pasiekę o nazwie „Miejski rój nad Wisłokiem”. 10 uli ustawiono na terenie MPWiK w Zwięczycy. Żyje tu teraz około pół miliona pszczół. Mają idealne warunki: 25 ha zielonego terenu, specjalnie z myślą o nich obsadzonego miododajnymi krzewami, a także drzewami: akcją i lipą. Opiekunem pasieki został Dariusz Łoza. Pszczelarzem jest z wykształcenia, zamiłowania i rodzinnej tradycji. – Kocham pszczoły, a tę miłość zaszczepił mi dziadek. To fascynujące owady. Wymagają wiele troski, pracy, a przede wszystkim serca – tłumaczy bartnik.

Rzeszów dołącza do wielu europejskich miast, które stawiają swoje pasieki. – W ten sposób podkreślamy, że ekologia to ważna dziedzina, którą wspieramy konkretnymi działaniami. To nie tylko elektryczne autobusy, ale też cenne dla naszej przyrody owady – podkreśla wiceprezydent Marek Ustrobiński.

Jak pszczoły, to oczywiście miód. Na razie zostanie w ulach, ale w przyszłym roku odbędzie się już prawdziwe miodobranie. Będzie rozlewany do malutkich buteleczek i rozdawany jako gadżet przy okazji różnych miejskich imprez, czy wydarzeń.

Zdaniem fachowców, miód z miejskiego urobku wcale nie jest gorszy, a może być nawet zdrowszy od tego, który pochodzi tylko z polnych kwiatów.

– Największym wrogiem owadów są środki ochrony roślin, a te nagminnie są nagminnie stosowane są zwłaszcza w rolnictwie. W miastach mamy mniej oprysków. Dlatego pszczoła w takich warunkach czuje się więc całkiem dobrze – przekonują pszczelarze.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj