11.2 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Rzeszów kupi 14 ekologicznych autobusów

REKLAMA

Tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej wzbogaci się o kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Przetarg na zakup autobusów był podzielony na trzy części. W pierwszej z nich miasto szukało dostawcy 10 tradycyjnych autobusów 12-metrowych zasilanych gazem ziemnym. Najkorzystniejszą ofertę, wartą 18,01 mln zł złożyła firma Autosan z Sanoka. Dwie pozostałe części przetargu dotyczyły autobusów przegubowych, o długości 18 metrów. Mają to być pojazdy zasilane gazem oraz energią elektryczną. Po dwie sztuki dostarczy Solaris z Bolechowa. Firma zaproponowała miastu umowę wartą 5,18 mln zł za „gazowce” oraz 8,09 mln zł za autobusy elektryczne.

– Solaris jest obecny w Rzeszowie od dłuższego czasu i cieszymy się, ze możemy rozszerzyć swoją ofertę o 18-metrowe autobusy elektryczne i gazowe. To znakomita wiadomość, że miasto nie zwalnia tempa i robi wszystko, aby Rzeszów był ekologiczny, a pasażerowie podróżowali w świetnych warunkach – mówi Krzysztof Musiał, dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo – Wschodniego – Kraj, Solaris Bus & Coach S.A.

Na dostawę autobusów przegubowych na gaz będzie 43 tygodnie od podpisania umowy, a pojazdy elektryczne dotrą do Rzeszowa do 60 tygodni od zawarcia zamówienia. Krzysztof Musiał deklaruje, że pierwsze pojazdy miasto otrzyma już w kwietniu przyszłego roku. Autosan na wyprodukowanie i dostarczenie swoich pojazdów ma z kolei 54 tygodnie.

– To będzie kontynuacja modelu, który już w Rzeszowie jeździ. To 12-metrowy autobus, który ma 90 miejsc, w tym 30 siedzących. 10 miejsc jest dostępnych z poziomu niskiej podłogi – mówi Remigiusz Śnieżek, członek zarządu Autosanu.

– Nasze autobusy przegubowe oferują po 140 miejsc, z czego 40 jest siedzących – dodaje Krzysztof Musiał.

Wszystkie nowe autobusy będą wyposażone w elektroniczne wyświetlacze i tablice informacyjne, biletomaty, system głosowych zapowiedzi, klimatyzację i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj