6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Ciepło ze ścieków? To możliwe!

Być może już niebawem idąc do toalety będziemy mieli świadomość, że przyczyniamy się do produkcji „zielonego” prądu i ciepła. Rzeszów szuka możliwości pozyskania nowych źródeł energii, które będą tanie i ekologiczne. Ogromny – i dotąd niewykorzystany – potencjał drzemie w ściekach komunalnych!

REKLAMA

Rzeszów chce produkować ciepło ze ścieków komunalnych. W piątek, 23 września w ratuszu podpisano porozumienie, które zakłada wprowadzenie takiego rozwiązania. Udział w projekcie wezmą miejskie spółki (MPWiK, MPEC) i PGE Energia Ciepła.

Takie rozwiązanie nie jest nowością. W Szlachęcinie pod Poznaniem już od dwóch lat działa ciepłownia, która właśnie pozyskuje ciepło z oczyszczonych ścieków. Tam inżynierowie przekonują, że jest to możliwe w każdym miejscu, gdzie działa oczyszczalnia. Służy do tego specjalna pompa i odpowiednia instalacja.

Pozyskiwane jest ciepło odpadowe ze ścieków. Co to takiego? Ścieki mają określoną temperaturę. W miesiącach zimowych przekracza ona zwykle 10°C, w letnich 20°C.

Aby ścieki mogły, po oczyszczeniu, wrócić do rzeki muszą być zbliżone do temperatury tej rzeki, aby nie zakłócić jej ekosystemu. Obniżając temperaturę ścieków, uwalniana jest energia, którą można wykorzystać do produkcji zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej.

CZYTAJ TEŻ:  Chodzi lisek... Nietypowy okaz na Nowym Mieście

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu