16.4 C
Rzeszów
środa, 6 lipca, 2022

Najnowsze

Rusza akcja darmowych badań piersi dla pań

Im wcześniej wykryjemy niepokojące zmiany w organizmie, tym większą mamy szansę, by pokonać chorobę. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować swój stan zdrowia. W Rzeszowie panie będą mogły za darmo wykonać USG piersi oraz mammografię. Specjalną akcję szykuje szpital PRO-FAMILIA, ale także miejski ZOZ nr 2.

REKLAMA

Centrum Chorób Piersi PRO -FAMILIA w Rzeszowie rozpoczyna właśnie wielką kampanię pod hasłem: „Nasze zdrowie to nasza siła. Bądź świadoma – badaj piersi!”.

W ramach akcji planowane są tzw. różowe soboty. W ten dzień będzie można umówić się na wizytę i wykonać badanie. Specjaliści z Pro-Familia liczą, że bezpłatnie uda się przebadać 1000 kobiet!

To okazja, aby zadbać o zdrowie. A problemu nie wolno bagatelizować, bo rak piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Rocznie walkę z chorobą przegrywa 6 tysięcy pacjentek.

– Przyjęło się, że na raka piersi najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia, ale 33 proc. zachorowań przypada na pacjentki w wieku 30-49 lat. Zwiększa się też zachorowalność u pań w przedziale wieku 20-49 lat. Dlatego już po ukończeniu 20 lat warto wykonać badanie – stwierdza Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA.

Największą szansę na pokonanie choroby daje jej wczesne wykrycie. Niestety, na badania profilaktycznie zgłasza się nadal zbyt mało pań. W Rzeszowie rocznie badania kontrolne w tym zakresie wykonuje tylko 1700 mieszkanek miasta, a powinno 25 tysięcy!

Kampania społeczna ma przekonać do badań jak najwięcej kobiet. Do akcji przyłączyły się cenione i znane kobiety, związane z Rzeszowem: europosłanka Elżbieta Łukacijewska, dr Ewa Zawilińska, aktorka Mariola Łabno – Flaumenhaft oraz Marta Półtorak, właścicielka Centrum Handlowego Millenium Hall.

Pro-Familia zamierza zorganizować cykl dziewięciu „Różowych sobót”. Pierwsza już 10 października. Pod nr tel. 17 773 57 00 można otrzymać informację i ustalić termin wizyty.


Na badania mammograficzne – w ramach kampanii „RAK a ZDROWIE” – zaprasza ZOZ nr 2 w Rzeszowie. Akcja, która rozpoczęła się 24 września i potrwa do końca roku jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa, a także powiatu rzeszowskiego.

► Badania mammograficzne można wykonywać w każdy poniedziałek, środę i czwartek w godz. 7.00 – 16.00, w Pracowni  Mammograficznej w ZOZ nr 2 przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie.

Dodatkowo panie, które skorzystają z oferty, mogą wziąć udział w losowaniu nagród. W tegorocznej edycji do wygrania jest blisko 50 atrakcyjnych nagród rzeczowych, m. in. zestawy kosmetyków, drobne sprzęty RTV i AGD, suplementy diety i inne. Nagrodę główną stanowi stacjonarny rower treningowy o wartości 500 zł.

Aby wziąć udział w loterii wystarczy zakupić los w Pracowni Mammograficznej za symboliczną kwotę 1 zł.

Badania profilaktyczne są wykonywane w ramach programu NFZ, w związku z tym Panie które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat, mogą się przebadać bez skierowania i całkowicie bezpłatnie.

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie pod nr tel. 17 86 13 634 i 17 86 13 605, mailowo: radiologia@zoz2.pl lub osobiście w Rejestracji RTG.

Kampania „RAK a ZDROWIE” realizowana jest przez ZOZ nr 2 w Rzeszowie już po raz siódmy. Dotychczas w ramach akcji przebadało się ponad 3000 kobiet – dzięki temu udało się wykryć 166 zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju, a 64 Panie zostały skierowane na dalsza diagnostykę.

Więcej informacji na temat kampanii znaleźć można stronie www.rakazdrowie.pl.

plakat rak a zdrowie
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe przelotne opady deszczu
16.4 ° C
16.6 °
16 °
97 %
4.1kmh
75 %
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
19 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu