20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Rusza rekrutacja do szkół i przedszkoli

REKLAMA

Przede wszystkim decyduje adres zamieszkania. Dzieci powinny chodzić do placówki, która znajduje się w ich rejonie i tam mają zapewnione miejsce. Ale co zrobić, kiedy rodzice chcą posłać swoją pociechę do szkoły w zupełnie innej części miasta?

Od 1 marca rusza rekrutacja do przedszkoli oraz do pierwszych klas szkół podstawowych. O tym, czy dziecko zostanie przyjęte do wybranej placówki, zdecyduje liczba zdobytych punktów (nie dotyczy dzieci zgłaszanych do szkół obwodowych).

W naborze do przedszkola rodzic może wskazać 3 placówki, szeregując je od tych najbardziej do najmniej preferowanych. W przypadku kandydatów do klas pierwszych można wybrać dwie szkoły (w tym ogólnokształcące szkoły muzyczne), trzecią – na podstawie wskazanego adresu zamieszkania – jest automatycznie szkoła rejonowa. Można zdecydować się na rekrutację wyłącznie do szkoły obwodowej, korzystając z uproszczonej procedury zgłoszenia.

W tegorocznej rekrutacji uwzględniona zostanie jedna nowo tworzona placówka – Przedszkole Publiczne Nr 46 przy ulicy Iwonickiej 54. Nabór do niego przeprowadzi Przedszkole Nr 33 przy ulicy Błogosławionej Karoliny 19.

Aplikacja do elektronicznego wypełnienia wniosku będzie aktywna od 1 marca od godziny 9.00 po adresem:

Na stronach – oprócz „przycisku” umożliwiającego wygenerowanie wniosku – będą dostępne: oferta poszczególnych przedszkoli/szkół, szczegółowe terminy i kryteria rekrutacji, wzory dokumentów, obwody szkolne, instrukcje oraz aktualności dotyczące naboru.

Informacje dotyczące przyjmowania dzieci do przedszkoli i szkół znaleźć można również w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Edukacja” oraz na profilu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa w serwisie społecznościowym Facebook: facebook.com/edukacja.rzeszow.

Chcę, aby dziecko chodziło do szkoły poza rejon. Jak to zrobić?

Jeśli rodzice nie zamierzają przenosić dziecka poza rejon, nic więcej nie muszą robić. Inaczej wygląda sprawa, kiedy jednak chcą, aby pierwszak uczęszczał do podstawówki spoza obwodu, np. na drugim końcu miasta. O przyjęciu decyduje wtedy wolne miejsce i punkty, które są przyznawane za spełnienie poszczególnych warunków: zamieszkanie na terenie Rzeszowa, kontynuacja nauki w ramach jednego zespołu (np. nasza pociecha chodziła w tym samym zespole do przedszkola), uczęszczanie rodzeństwa do tej samej szkoły, zamieszkanie w odległości nie większej niż 3 km od placówki, a także zatrudnienie jednego z rodziców w okolicy. Do tego dodatkowe punkty doliczane są za wielodzietność rodziny i w przypadku niepełnosprawności kandydata.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj