-1 C
Rzeszów
sobota, 2 grudnia, 2023

Rusza masowa akcja szczepień przeciw Covid-19. Sprawdź zasady

REKLAMA

Ruszyła masowa akcja szczepień przeciw Covid-19. Aby otrzymać szczepionkę, trzeba się zarejestrować i umówić na konkretny termin w wybranym punkcie. Pierwsi w kolejce są seniorzy. Od 15 stycznia rejestracja jest otwarta dla osób, które skończyły 80 lat. Natomiast od 22 stycznia mogą rejestrować się emeryci powyżej 70. roku życia. Już wiadomo, że w pierwszym kwartale nie uda się zaszczepić wszystkich osób z tej kategorii wiekowej. Czas oczekiwania może być długi, tym bardziej, że dany punkt będzie mógł na razie zamówić na tydzień tylko 30 dawek szczepionki.

W Polsce seniorów w wieku powyżej 70. roku życia jest około 4,6 mln. Rząd szacuje, że przy tym tempie dostaw szczepionek, w pierwszym kwartale uda się z tej grupy zaszczepić około 3 mln osób.

Harmonogram rejestracji

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczęły się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup rząd będzie informować na bieżąco.

Jak się będzie można zarejestrować?

Są trzy sposoby:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Zgłoś chęć zaszczepienia się

Od 15 stycznia każda pełnoletnia osoba będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia się. Po wypełnieniu takiej deklaracji trzeba będzie oczekiwać na wezwanie do zarejestrowania się, zgodnie z harmonogramami, które będzie publikował na bieżąco rząd. Dziś trudno przewidzieć, kiedy np. 40-latkowie, czy osoby młodsze będą mogły skorzystać ze szczepionki.

Status osoby zaszczepionej

Osoby, które otrzymają drugą dawkę szczepionki będą mogły pobrać specjalne potwierdzenie z kodem QR. Będzie on do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta lub z mObywtala.

– To będzie tak zwany paszport osoby zaszczepionej – podkreśla Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Punkty szczepień

Na Podkarpaciu dostępnych jest 418 punktów szczepień. W samym Rzeszowie 66. Dokładną mapę i lokalizację można znaleźć TUTAJ.

Oblężenia nie należy się spodziewać. Jeden punkt – jak to powiedział na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk – będzie mógł TYGODNIOWO zamówić tylko 30 dawek szczepionki.


Konferencja prasowa ministra Michała Dworczyka, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anny Goławskiej.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj