11 C
Rzeszów
środa, 31 maja, 2023

Rower zaparkujesz pod wiatą

REKLAMA

W każdej z nich będzie miejsce przynajmniej dla 35 rowerów. Wiaty będą monitorowane i tak skonstruowane, że w przyszłości będzie można je rozbudować.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury rowerowej. – Chcę, aby Rzeszów był miastem nowoczesnym i ekologicznym. Dlatego będziemy inwestować między innymi w drogi i parkingi dla rowerów – mówił prezydent Rzeszowa przy okazji oddania do użytku pierwszych w jego kadencji zadaszonych wiat, które powstały przy Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery. Te działania są kontynuowane. W tym roku rozpoczęły się przygotowania do rozbudowy sieci ścieżek rowerowych i pieszych nad Wisłokiem – trwa przetarg na wybór firmy. Jej zadaniem będzie zaprojektowanie kilometrowego odcinka trasy dla pieszych i rowerzystów, który będzie biegł lewym brzegiem rzeki, od mostu Lwowskiego w kierunku północnym.

Także w tym roku wybudowanych zostanie kolejnych pięć nowych, zadaszonych wiat rowerowych. Powstaną one:

· w parku przy al. Cieplińskiego (w części parku sąsiadującej z Liceum Sióstr Prezentek)

· przy al. Rejtana (obok przystanku Rejtana/Paderewskiego 10)

· przy ul. Łukasiewicza (obok przystanku Łukasiewicza pętla 08)

· przy al. Powstańców Warszawy (obok przystanku Powstańców Warszawy Politechnika 04)

· przy ul. Hetmańskiej (obok Stadionu Miejskiego w Rzeszowie)

W każdej z nowych wiat będzie miejsce przynajmniej dla 35 rowerów. Powierzchnia wiat będzie miała maksymalnie 35 m kw. a wysokość trzy metry. Obiekty będą tak skonstruowane, że w przyszłości będzie możliwość ich rozbudowania o nowe moduły. Wewnątrz wiat zamontowane będą dwupoziomowe stalowe stojaki rowerowe. Zgodnie z zapisami przetargu stojaki będą wyposażone w system rolkowy oraz urządzenia hydrauliki siłowej wspomagające wyniesienie oraz zniesienie roweru z górnego poziomu. Będą także posiadać dodatkowe uchwyty umożliwiające zapięcie roweru o ramę.

Wiaty będą wyposażone w oświetlenie typu LED oraz dwie kamery monitoringu. Ta inwestycja była konsultowana m.in. z Danielem Kunyszem, aktywistą rowerowym, radnym klubu Rozwój Rzeszowa.

Przetarg na wybór wykonawcy tego zadania został już ogłoszony. Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 21 marca tego roku (godz. 10). Wykonawca zostanie wybrany prawdopodobnie w kwietniu. Na budowę pięciu rowerowych wiat będzie miał sześć miesięcy od daty podpisania umowy.

Budowa wiat rowerowych jest zadaniem współfinansowanym z funduszy Unii Europejskiej.

źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13 °
8.5 °
83 %
4.1kmh
0 %
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
19 °
sob.
16 °
niedz.
12 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu