6.5 C
Rzeszów
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Putin zakręcił nam gaz. Czy zabraknie go w domach?

REKLAMA

Od godz. 8 w środę 27 kwietnia do Polski przestał docierać rosyjski gaz. Co to oznacza? Czy nie będziemy mieli teraz czym ogrzewać mieszkać i na czym ugotować obiadu?

Godzina 8 w środę. Włączam ciepłą wodę, którą podgrzewa piecyk gazowy w łazience i… piecyk się załącza, gorąca woda płynie z kranu! No ale jesteśmy na Podkarpaciu. Nasz region gazem stoi. W samym Husowie pod Łańcutem w zbiornikach pod ziemią jest go pół miliarda metrów sześciennych. Magazynów gazu jest znacznie więcej. Do tego błękitne paliwo się u nas wydobywa – 5 miliardów metrów rocznie, co zaspokaja potrzeby kraju w 20 procentach. Inaczej jest np. w Wielkopolsce. W niektórych miejscowościach tuż po ogłoszeniu embarga – gazu zabrakło. Mieszkańcy wykupywali gaz w butlach. Rząd jednak szybko zareagował i gaz znów płynie.

Już 26 kwietnia rosyjski Gazprom poinformował Polskę, że przestanie dostarczać surowiec gazociągiem jamalskim. Oficjalnym powodem ma być odrzucenie przez odbiorcę – polski PGNiG płatności w rublach.

Na ruble nalega Kreml. Kraje Unii sprzeciwiają się temu, powołując na ważne kontrakty, które zapewniają płatności w euro i dolarach. Choć z tego stanowiska wyłamują się niektóre kraje – jak np. Austria, czy Węgry.

Dostawy gazu wstrzymywano także do Bułgarii, która podobnie jak Polska, nie zaakceptowała dyktatu Moskwy. Postępowanie Rosji przewodnicząca Komisji Unii Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała energetycznym szantażem.

Premier Polski Mateusz Morawiecki (52 l.) jeszcze we wtorek uspokajał, że nasze magazyny gazu wypełnione są w 76 procentach i nasz kraj jest w stanie pozyskać gaz z innych kierunków.

Dotychczas przez jamalski rurociąg z Syberii było przesyłanych aż 33 miliardy metrów sześciennych gazu rocznie. Rurociąg przebiega przez całą Polskę i kończy się w Niemczech. Polska rocznie zużywa około 20 miliardów m3 gazu.

Yamal-europe.png
Autorstwa Samuel Bailey (sam.bailus@gmail.com) – <span class=”int-own-work” lang=”pl”>Praca własna</span>, CC BY-SA 3.0, Link

Minister: „Żadnych braków w polskich mieszkaniach”

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa (42 l.) na Twitterze napisała, że „nie zabraknie gazu w polskich domach”.

Spółka gazowa PGNiG poinformowała w środę, że ​obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń.

– Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem – informuje PGNiG.

Polska już wcześniej przewidziała gazowy kryzys i dywersyfikuje źródła zaopatrzenia w paliwo gazowe. Działa terminal LNG w Świnoujściu, a już jesienią ma być otwarty gazociąg, który będzie tłoczył paliwo z szelfu norweskiego.

Zobacz też:

W pożarze domu zginął 70-latek. Policja podejrzewa przyczynę

Ile kosztuje organizacja I Komunii św.?

To najnowocześniejsza taka klinika w Polsce! Przyspieszy diagnozy, zwiększy szanse chorych na raka

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj