15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Niebezpieczne odkrycie podczas remontu w Markowej

REKLAMA

W Markowej w powiecie łańcuckim doszło do nietypowego zdarzenia, gdy pracownicy budowlani podczas remontu zabytkowej części strychu Domu Ludowego natrafili na niebezpieczne znalezisko z przeszłości. Zawiadomieni policjanci natychmiast udali się na miejsce, by ocenić sytuację.

Rozpoznanie minersko-pirotechniczne, przeprowadzone przez funkcjonariuszy, ujawniło ukrytą na strychu broń palną (12 sztuk), amunicję (400 sztuk) oraz granaty pochodzące z czasów II wojny światowej. Wśród zabezpieczonych militariów znalazły się m.in.: karabin Mosin, dwa Mausery, RKM, pistolety maszynowe Sten. Taka kolekcja zachwyciłaby niejedno muzeum broni. Niewykluczone, że po badaniach ujawnione egzemplarze znajdą się w muzealnej gablocie i trafią na wystawę.

W obliczu tego niebezpiecznego znaleziska, policjanci podjęli natychmiastowe środki bezpieczeństwa, zabezpieczając budynek i przyległy teren. W takich sytuacjach standardową procedurą jest wezwanie saperów, specjalnie przeszkolonych żołnierzy zajmujących się rozminowywaniem obszarów z potencjalnymi niewybuchami.

Do znaleziska odniósł się Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, związany rodzinnie z Markową.

– Aż strach pomyśleć co mogłoby się stać gdyby Dom Ludowy miał zostać zniszczony przez buldożery jak wstępnie planowano kilkanaście lat temu. Na szczęście ten zasłużony dla historii Markowej budynek jest poddawany kapitalnemu remontowi za co podziękowania należą się Samorządowi Gminy na czele z Wójtem – napisał wiceprezes na Facebooku.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj