10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Jak tu teraz ładnie! Odnowili osiedlowe podwórka

REKLAMA

Place zabaw – czyste i nowoczesne, nowe dojazdy, ścieżki dla pieszych to efekt realizowanego na terenie zarządzanym przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie programu rewitalizacji podwórek. Zmieniono gruntownie wygląd aż 45 podwórek.

Zrewitalizowane podwórka znajdują się na osiedlach: Andersa, Grota Roweckiego i Śródmieście. Zmiany to przede wszystkim gruntowna przebudowa placów zabaw, likwidacja barier architektonicznych, tworzenie dojazdów, parkingów oraz oczywiście zieleni osiedlowej i monitoringu oraz oświetlenia. Rewitalizacją terenów administrowanych przez MZBM objęto tereny o powierzchni aż 12 hektarów. Całkowita wartość projektu to 29,9 miliona złotych, w tym wartość prac na samych podwórkach to 26,1 mln złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło 19,5 mln złotych.

– Zakres prac był ogromny. Poza odnowieniem zieleni, które było jednym z fundamentalnych działań i obejmowało także nowe nasadzenia, powstały m. in. nowoczesne place zabaw o bezpiecznych nawierzchniach. Na naszych terenach pojawiły się także urządzenia, których dotychczas tam nie było. To m. in. siłownie na świeżym powietrzu czy ścianki wspinaczkowe. Przybyło nowej małej architektury czyli altan, ławek o ergonomicznym kształcie, nowych koszy na śmieci, karmników i poideł dla ptaków oraz stojaków na rowery. Zamontowane zostało nowe ledowe oświetlenie – wylicza Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

Na terenach objętych rewitalizacją zamontowano m. in. 348 nowych lamp oświetleniowych, 397 ławek, 95 urządzeń na placach zabaw, ale także 76 kamer współpracujących z monitoringiem miejskim. Powstały 84 stojaki na rowery, 45 stołów do gry w ping-ponga, w szachy czy piłkarzyki oraz 11 zestawów do ćwiczeń siłowych i fitness.

We wszystkich pracach przygotowawczych, określaniu zakresu i zasięgu działań uczestniczyli mieszkańcy. Bardzo się angażowali. To oni najlepiej są w stanie określić co i gdzie trzeba zrobić by poprawić jakość życia w administrowanych przez nas osiedlach – dodaje Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy w rzeszowskim MZBM.

Idea pomysłu rewitalizacji zrodziła się w 2014 roku. Rok później zakończyło się opracowywanie Programu Rewitalizacji dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Rzeszowska Rada Miasta w marcu 2017 roku przyjęła Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Miasto Rzeszów, który ma być w całości zrealizowany do 2023 roku.

Przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne. Mieszkańcy terenów objętych planami rewitalizacji zgłosili szereg uwag i opinii korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej BIP miasta Rzeszowa.
Zdiagnozowano problemy, z którymi borykają się mieszkańcy. Szczególnie w obszarach:  gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym oraz technicznym.

Panią Marię,  mieszkankę bloku przy ulicy Spiechowicza spotykamy na nowym placu zabaw przy ulicy Spiechowicza. Przyszła tu z czteroletnim wnukiem. – Początkowo bardzo nieufnie odnosiliśmy się do planów MZBM. Chyba po prostu przyzwyczailiśmy się do istniejącego stanu rzeczy. Czyli braku prawdziwego placu zabaw, a co najgorsze braku dojazdu do naszego bloku. Tak było 50 lat. Nie mieliśmy dojazdu ani nawet ścieżki z prawdziwego zdarzenia, a nasz blok stoi na zboczu wzniesienia. Nawet karetka czy straż pożarna nie miały możliwości dojazdu. Z czasem nieufność przerodziła się w nadzieję, że przecież wcale nie musi tak być. Owszem były jeszcze protesty mieszkańców bo trzeba było usunąć trochę zieleni żeby zrealizować wszystkie plany. Zaangażowaliśmy się jednak i dziś mamy wreszcie dojazd do bloku, nowe chodniki i przede wszystkim nowoczesny plac zabaw dla dzieci, ale i nowa zieleń – cieszy się pani Maria. 
Na osiedlu Andersa zmodernizowano 27 podwórek, na osiedlu Śródmieście  – 10, a na osiedlu Grota Roweckiego – 8.

Na terenach objętych rewitalizacją podwórek mieszka pomad 25 tysięcy Rzeszowian. W ramach projektu utworzono także placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży przy Placu Wolności 4. Przebudowano 3,3 kilometra dróg na osiedlu Andersa a na sześciu ulicach tego osiedla zmodernizowano oświetlenie.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj