16.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 25 września, 2023

Grunwaldzka do remontu. Będzie deptak pełen zieleni

REKLAMA

Ratusz zapowiada remont ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Będzie zielono – będzie więcej drzew!

Ul. Grunwaldzka od ul. Kościuszki do ul. Jana III Sobieskiego to jeden z deptaków miasta. I deptakiem pozostanie. Już od dawna urzędnicy przymierzali się do remontu. Wykonano nawet badania archeologiczne i odkryto ślady dawnej miejskiej bramy.

Teraz do 6 lutego miasto czeka na oferty od firm zainteresowanych przeprowadzeniem remontu. Prace mają potrwać do końca roku.

Grunwaldzki deptak zostanie dopasowany do wcześniej wyremontowanych ul. Kościuszki i 3 Maja. Także zyska nową nawierzchnię z granitowych płyt. Na wniosek prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka zlecono jednak małą korektę planów.

– Zależy mi, aby w mieście było jak najwięcej zieleni. Dlatego uznałem, że warto pomyśleć o dodatkowych nasadzeniach drzew także w tym miejscu. Chcę, aby ulica Grunwaldzka była przyjazna mieszkańcom. Żeby ludzie chętnie tutaj spacerowali i odpoczywali – mówi Konrad Fijołek.

Zaktualizowany projekt zakłada utrzymanie dotychczasowej zieleni, którą stanowią przede wszystkim drzewa przy budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. A także utworzenie dwóch dodatkowych szpalerów drzew. Bliżej kamienic stojących po stronie wschodniej, drzewa mają rosnąć w donicach. Od strony zachodniej zostaną posadzone w gruncie.

Na koniec zostaną ustawione stylowe ławeczki, parklety i kosze na śmieci. Projekt zakłada także utworzenie monumentu z inskrypcją – pomnika Grunwaldzkiego, renowację zdroju ulicznego oraz montaż stojaków. Oświetlenie po przebudowie będzie wyposażone w energooszczędne oprawy LED.

Prace brukarskie poprzedzi wymiana sieci podziemnych, co ma zminimalizować ryzyko usterek, a co za tym idzie konieczności wykonywania wykopów w przyszłości.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA