30.6 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Taaakie prawdziwki tylko w naszych lasach!

REKLAMA

Sezon na grzyby w pełni. Największe okazy można zdobyć w podkarpackich lasach. Ostatni rekord należy do grzybiarza w Bieszczadach. Znalazł prawdziwego prawdziwka giganta! Podźwigał z lasu prawie trzykilogramowego kolosa.

Skarb został znaleziony na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w uroczysku Puchary. Prawdziwek imponował rozmiarami – wzbudził zachwyt i zazdrość grzybiarzy. Aby chwycić giganta trzeba dwóch rąk. Waga okazu to 2 kilogramów i 95 dekagramów. Średnica kapelusza też robi wrażenie – liczy 40 centymetrów!

grzyb pana zdzislawa2
Prawdziwek gigant – pan Zdzisław prezentuje wspaniały okaz | Fot. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne/Facebook

Pracownicy bieszczadzkiego nadleśnictwa przyznają, że grzyby można zbierać za darmo i to prawie wszędzie. Prawie, bo są ograniczenia dotyczące rezerwatów. Tam nie wchodzimy, aby nie zakłócać spokoju wielu gatunków zwierząt. No i oczywiście chodzi o bezpieczeństwo. To kraina wilka i niedźwiedzi.

– Pamiętajmy, żeby ”szanować grzybnię” – grzyby należy ostrożnie wykręcać. Nie wolno rozkopywać ściółki – uczulają leśnicy.

Na Podkarpaciu grzyby dopisały. Lasy są pełne zbieraczy. Niedawno kolosem pochwalił się pan Janusz z Horyńca-Zdroju pod Lubaczowem. Także znalazł pięknego prawdziwka, który ważył 2320 g.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj