15 C
Rzeszów
wtorek, 3 października, 2023

Tu złożysz wniosek o dodatek węglowy. A co z innym źródłami ciepła?

REKLAMA

Od 17 sierpnia w Rzeszowie został uruchomiony punkt, w którym są przyjmowane wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Jednorazowa dotacja wynosi 3 tys. zł. Wkrótce dotację mają otrzymać także ci, którzy ogrzewają swoje domy innym rodzajem paliwa.

Punkt przy ul. Langiewicza 15 w Rzeszowie jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30. Wzór wniosku będzie można pobrać ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL), lub otrzymać na miejscu w punkcie. Mieszkańcy będą mogli uzyskać tutaj także pomoc w jego uzupełnieniu.

Dokumenty będą przyjmowane do końca listopada. Jeszcze we wtorek 16 sierpnia pojawiła się informacja o braku wydanego rozporządzenia zawierającego oficjalny wzór wniosku na stronie RCL. Wieczorem już takie rozporządzenie było. Można zatem wnioski wypełniać i składać.

Wypłaty mają być realizowane w ciągu 30 dni od daty przyjęcia wniosku. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy to jedno, a co z tymi, którzy ogrzewają domy innym paliwem? Rząd także dla nich przygotował dopłaty. Projekt został już opracowany. Według niego jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

  • 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Dodatek, bez progów dochodowych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła.

Ci, którzy ogrzewają mieszkanie gazem ziemnym albo mają ciepło z ciepłowni nie dostaną dopłat. Państwo będzie rekompensować dostawcom podwyżki surowca, aby nie przerzucali ich na odbiorców.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA