14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Tak miasto żegna Damiana

Tak mieszkańcy żegnają Damiana, który zginął w Gazie. „Był aniołem”

REKLAMA

Wielki smutek i żal w Przemyślu. Mieszkańcy są głęboko poruszeni śmiercią swojego rodaka, Damiana Sobóla (†36), który niosąc pomoc, zginął podczas ataku izraelskiej armii na konwój humanitarny w Strefie Gazy. W Zaułku Wolontariuszy przy dworcu PKP w Przemyślu uczczono pamięć Polaka. Zapłonęło setki zniczy.

Damian pochodził z Przemyśla. – To był człowiek, anioł. Bezinteresowny, dobry. Lubił pomagać – mówią o nim mieszkańcy.

36-latek angażował się w liczne akcje pomocowe. Kiedy w 2022 r. ruszyła fala uchodźców przerażona wojną w Ukrainie, w Przemyślu udzielał im wsparcia. Wtedy dołączył do organizacji World Central Kitchen, organizującą pomoc żywnościową.

Misja w Przemyślu się skończyła, ale Damian pomagał dalej. Ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Maroku, a od kilku miesięcy działał w Strefie Gazy.

Jego młode życie zostało brutalnie przerwane 1 kwietnia, kiedy konwój z żywnością został ostrzelany pociskami rakietowymi, wystrzelonymi z drona. Do ataku przyznała się izraelska armia, trwa dochodzenie, a pierwsze komunikaty izraelskich władz mówią „o pomyłce”.

4 kwietnia w Przemyślu przed dworcem zebrały się setki osób. Przed znakiem „Zaułek Wolontariuszy”, gdzie wywieszono zdjęcia Damiana, zapłonęło morze zniczy. Wiele osób znało osobiście Damiana, wiele z nich spotkało go i poznało właśnie w tym miejscu, kiedy dwa lata temu wspólnie zajmowali się pomocą uchodźcom. – Był dobrym człowiekiem, to był anioł. Niewielu jest taki ludzi. Wielka strata… – mówili nam poruszeni śmiercią przemyślanina jego rodacy.

Damian Sobol
Damian Soból miał 36 lat | Fot. Facebook

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj