16.4 C
Rzeszów
środa, 6 lipca, 2022

Najnowsze

Gorzkie słowa i wiele pretensji. Burzliwa dyskusja na temat studium kierunków zagospodarowania przestrzennego Rzeszowa

Wiele gorzkich i ostrych słów padło na spotkaniu prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami na temat nowego projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Sala Urban Labu okazała się za mała, aby pomieścić grupę ponad 400 osób i spotkanie przeniesiono do Teatru Maska.

REKLAMA

Dyskusja trwała 4 godziny i mieszkańcy Słociny, Budziwoja, Przybyszówki, Bzianki i innych osiedli powiedzieli głośno, co myślą na temat propozycji urzędników.

Projekt „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa” jest wyłożony od 27 maja do 30 czerwca do publicznego wglądu.

– Nie wyciągajcie rąk po nasze działki! – mówili wzburzeni mieszkańcy. – Chrońcie sobie tereny nad Wisłokiem, ale zostawcie w spokoju naszą ojcowiznę.

Narzekali, że mogą mieć problemy z otrzymaniem pozwolenia na budowę domu, bo z ich prywatnych terenów planowane są tereny zielone. – To jest grabież cudzej własności! – grzmieli zdenerwowani ludzie. Niektórzy zakupili działki jako inwestycję na przyszłość. Teraz nie mogą być jej pewni.

– Nikt nikomu nie zabiera – uspokajał ekspert z urzędu miasta.

Według urzędników projekt studium ma być punktem wyjścia do opracowania i uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych części miasta. Ma zastąpić studium z 2000 r., które jest już nieaktualne i po powiększeniu miasta, nie obejmuje jego połowy.

Prezydent Rzeszowa uspokajał, że to dopiero początek dyskusji i głos mieszkańców zostanie wzięty pod uwagę. Planowane są kolejne spotkania.

Miejscy urbaniści mają czekać na uwagi do dokumentu podczas dyżurów, zaplanowano także otwarte konsultacje społeczne w Urban Lab przy 3 Maja. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli czas na zgłaszanie uwag do studium do 21 lipca. Jesienią nowy dokument ma trafić na obrady Rady Miejskiej.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
burze z piorunami i słabe opady deszczu
16.4 ° C
16.6 °
16 °
97 %
6.2kmh
75 %
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
16 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu