15.5 C
Rzeszów
czwartek, 23 maja, 2024

Gorzkie słowa i wiele pretensji. Burzliwa dyskusja na temat studium kierunków zagospodarowania przestrzennego Rzeszowa

REKLAMA

Wiele gorzkich i ostrych słów padło na spotkaniu prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami na temat nowego projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Sala Urban Labu okazała się za mała, aby pomieścić grupę ponad 400 osób i spotkanie przeniesiono do Teatru Maska.

Dyskusja trwała 4 godziny i mieszkańcy Słociny, Budziwoja, Przybyszówki, Bzianki i innych osiedli powiedzieli głośno, co myślą na temat propozycji urzędników.

Projekt „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa” jest wyłożony od 27 maja do 30 czerwca do publicznego wglądu.

– Nie wyciągajcie rąk po nasze działki! – mówili wzburzeni mieszkańcy. – Chrońcie sobie tereny nad Wisłokiem, ale zostawcie w spokoju naszą ojcowiznę.

Narzekali, że mogą mieć problemy z otrzymaniem pozwolenia na budowę domu, bo z ich prywatnych terenów planowane są tereny zielone. – To jest grabież cudzej własności! – grzmieli zdenerwowani ludzie. Niektórzy zakupili działki jako inwestycję na przyszłość. Teraz nie mogą być jej pewni.

– Nikt nikomu nie zabiera – uspokajał ekspert z urzędu miasta.

Według urzędników projekt studium ma być punktem wyjścia do opracowania i uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych części miasta. Ma zastąpić studium z 2000 r., które jest już nieaktualne i po powiększeniu miasta, nie obejmuje jego połowy.

Prezydent Rzeszowa uspokajał, że to dopiero początek dyskusji i głos mieszkańców zostanie wzięty pod uwagę. Planowane są kolejne spotkania.

Miejscy urbaniści mają czekać na uwagi do dokumentu podczas dyżurów, zaplanowano także otwarte konsultacje społeczne w Urban Lab przy 3 Maja. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli czas na zgłaszanie uwag do studium do 21 lipca. Jesienią nowy dokument ma trafić na obrady Rady Miejskiej.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj