To MIT! Choฤ w internecie moลผna znaleลบฤ alarmujฤ ce treลci dotyczฤ ce szkodliwoลci promieniowania emitowanego przez technologiฤ 5G, badania naukowe opublikowane w systemie zewnฤtrznych recenzji nie wykazaลy, ลผe promieniowanie z sieci 5G powoduje krwawienie z nosa, bรณle gลowy, bezsennoลฤ, raka mรณzgu czy zmniejsza liczbฤ plemnikรณw.ย
– W Polsce w tej chwili nie jest to ลผaden problem, bo operatorzy 5G rozwijajฤ sieฤ w oparciu o czฤstotliwoลci zbliลผone do stosowanych wczeลniej, nie wprowadzono jeszcze czฤstotliwoลci 3,5 GHz oraz 26 GHz. Jeลli chodzi o szkodliwoลฤ pola emitowanego przez stacje bazowe, na pewno nie bฤdziemy mieฤ do czynienia z tak ostrymi, nagลymi reakcjami jak krwotok z nosa, oczu czy utrata przytomnoลci. Poza tym jest maลa szansa, ลผeby ktokolwiek znalazล siฤ w takiej odlegลoลci od stacji bazowej, ลผeby moc, ktรณrฤ bฤdzie napromieniowany, byลa dostateczna do wywoลania tak szybkiej reakcji โ mรณwi dr hab. Grzegorz Tatoล z Zakลadu Biofizyki Collegium Medicium Uniwersytetu Jagieloลskiego.
Zastrzega, ลผe nie da siฤ zaprzeczyฤ, iลผ organizmy ลผywe podlegajฤ wpลywowi pola elektromagnetycznego. Zresztฤ , od wiekรณw, a natฤลผenie promieniowania zaleลผy od miejsca na ziemi.
Zobacz teลผ:
– Pytanie na dziล dla naukowcรณw brzmi, czy pola elektromagnetyczne z zakresรณw czฤstotliwoลci radiowych sฤ szkodliwe dla niskich wartoลci ekspozycji? Nie moลผemy bowiem zaprzeczaฤ, ลผe pole elektromagnetyczne w ogรณle nie dziaลa, skoro wykorzystujemy je w terapii. Wszystko jest kwestiฤ dawki. W przypadku promieniowania elektromagnetycznego z zakresรณw radiowych okreลla siฤ ekspozycjฤ opisywanฤ parametrami takimi jak natฤลผenia pola elektrycznego i magnetycznego oraz gฤstoลฤ mocy. Co waลผne, stacje bazowe jakiejkolwiek telefonii komรณrkowej nie majฤ nic wspรณlnego z promieniotwรณrczoลciฤ i promieniowaniem jonizujฤ cym, gdyลผ promieniowanie stacji bazowej jest falฤ radiowฤ . ลปadne urzฤ dzenie dopuszczone do uลผytku w telekomunikacji nie wywoลaลoby takich efektรณw jak krwawienie z nosa czy oczu โ wyjaลnia ekspert.
Naleลผy pamiฤtaฤ, ลผe wieลผe 5G pracujฤ w trzech pasmach. Niskie ma 600-700 MHz, dziaลa z prฤdkoลciฤ od 30 do 250 Mb/s. ลrednie pasmo ma zakres 2,5-3,5 GHz i dziaลa z prฤdkoลciฤ od 100 do 900 Mb/s. Wysokie pasmo, fala milimetrowa / 24-39 GHz, dziaลa z prฤdkoลciฤ 1-3 Gbps.
Co ciekawe, na czฤstotliwoลci 700 MHz od kilkudziesiฤciu lat nadawany jest sygnaล telewizyjny. Czฤstotliwoลฤ 3,5 GHz od dekady uลผywana jest powszechnie w urzฤ dzeniach szerokopasmowego radiowego przesyลu danych (typu WiMax). Natomiast na czฤstotliwoลci 26 GHz powszechnie dziaลajฤ radiolinie, stosowane np. w duลผych miastach w przypadku przeszkรณd w budowie linii kablowych.
Marcin Zawadzki, kierownik Wydziaลu Projektรณw i Programรณw Strategicznych Orange w odpowiedzi na pytania przesลane przez PAP napisaล o ciekawych badaniach. โNie ma ลผadnych badaล potwierdzajฤ cych krwawienie z nosa od technologii 5G. Zostaลy natomiast przeprowadzone eksperymenty na osobach, ktรณre twierdziลy, ลผe przez 5G cierpiฤ na bezsennoลฤ lub zgลaszaลy inne symptomy somatyczne. Osoby te byลy czasowo w obrฤbie promieniowania, a czasowo nie. Eksperyment wykazaล, ลผe nie ma korelacji pomiฤdzy zgลaszanymi symptomami a czasem poddawania wpลywowi promieniowania elektromagnetycznegoโ โ czytamy w nadesลanym mejlu.
Co to jest promieniowanie?
To dowolny proces, w ktรณrym obiekt (od czลowieka przez promiennik do gwiazdy) emituje energiฤ (ciepลo, ลwiatลo lub czฤ stki radioaktywne), ktรณra nastฤpnie przemieszcza siฤ przez medium (takie jak powietrze lub gorฤ ca woda) i jest pochลaniane przez inny przedmiot (ludzkie ciaลo, patelniฤ, silnik parowy lub cokolwiek innego).
Pod wzglฤdem paramentรณw fizycznych promieniowania elektromagnetycznego system 5G nie rรณลผni siฤ niczym od starszych technologii, tj. 2G, 3G i 4G. System 5G jest natomiast bardziej zaawansowany od strony telekomunikacyjnej, poprzez zwiฤkszenie efektywnoลci kodowania sygnaลu i optymalizacjฤ, parametrรณw systemowych. A to wpลywa na wiฤkszฤ pojemnoลฤ (sprawnoลฤ) w stosunku do poprzednich technologii.
Gdyby promieniowanie 5G miaลo wpลyw na krwawienie z nosa czy inne dolegliwoลci fizyczne, to wczeลniejsze technologie oddziaลywaลby dokลadnie tak samo.
Dostฤpne dowody wskazujฤ wiฤc, ลผe sieฤ 5G owszem, emituje promieniowanie, ale nie na tyle duลผe, by uszkodziฤ ludzkie ciaลo. Jednoczeลnie badania, ktรณre zakoลczyลy siฤ publikacjami zewnฤtrznie recenzowanymi przez ekspertรณw nie wykazaลy, ลผe promieniowanie z sieci 5G jest szkodliwe dla zdrowia.
Beata Igielska, zdrowie.pap.pl, ลบrรณdลo: www.zdrowie.pap.pl