28.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Śmierć podczas policyjnej interwencji. Śledczy mają kluczowe opinie

REKLAMA

Prokuratura otrzymała opinie biegłych, którzy ocenili sposób przeprowadzenia policyjnej interwencji w Radymnie. Podczas wyprowadzania ze sklepu 42-latka, doszło do jego śmierci.

Na razie śledczy nie ujawniają treści opinii, bo chcą, aby najpierw zapoznała się z nimi strona pokrzywdzona, czyli matka zmarłego i jej pełnomocnicy. Szczegóły mają być podane dopiero w przyszłym tygodniu.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Kluczowym wątkiem jest ustalenie – czy doszło do przekroczenia uprawnień. Opinie mogą mieć znaczenie dla dalszych decyzji. Na razie nie postawiono nikomu zarzutów. Dwaj policjanci są nadal zawieszeni.

Przebieg interwencji. Co już wiadomo?

Do tragicznej interwencji doszło 12 września. Policjanci otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej. Wezwany patrol postanowił zatrzymać 42-latka. Zobaczył go w delikatesach. Policjanci weszli do sklepu i poprosili mężczyznę, aby poszedł z nimi do radiowozu. Ten zgodził się i spokojnie wyszedł, nie stawiając oporu. Ale sytuacja szybko się zmieniła

Według śledczych, którzy widzieli nagrania z monitoringu, kiedy 42-latek schodził po schodkach, nagle miał się zapierać. Policjant zastosował dźwignię na szyję. Mężczyzna został powalony na ziemię i dopiero wtedy skuty kajdankami. Nagle stracił przytomność. Podjęto reanimację, ale życia Krystiana nie udało się uratować.

Uścisk na szyję

Uścisk na szyję trwał około 70 sekund. – Biegły, jako przyczynę zgonu, wskazał zatrzymanie krążenia w mechanizmie zadławienia – zaznaczyła na konferencji prasowej Beata Starzecka, zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu. Precyzowała, że obrażenia, których doznał denat – według biegłego – powstały na skutek ucisku, który można określić jako duszenie.

Prokuratura zleciła sporządzenie opinii, aby określić czy policjanci postępowali zgodnie z przepisami i czy nie doszło do przekroczenia uprawnień.

Opinie dotyczące „taktyki i technik interwencji” są już gotowe. Sporządzili je eksperci: Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz ośrodka szkoleniowego Straży Granicznej.

Zobacz też:

Tragiczna interwencja w Radymnie. Jak zginął Krystian S.?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj