8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Profanowali kościół i prowadzili transmisję na Snapchacie. Odpowiedzą przed sądem

REKLAMA

Zachowywali się jakby wstąpił w nich demon – opowiadali nam świadkowie. Dwóch oprychów (19 i 21 l.), którzy wdarli się do zabytkowego kościoła przy ul. Podleśnej na Budziwoju w Rzeszowie odpowie teraz przed sądem. Prokuratura zakończyła śledztwo i sporządziła akt oskarżenia. Wandalom grozi do 8 lat więzienia.

Wszystko działo się 3 marca 2021 r. Po tym jak mieszkańcy usłyszeli dziwne hałasy, powiadomili proboszcza. Ksiądz pojawił się na miejscu i został zaatakowany.

Sprawcy, kiedy zobaczyli duchownego, byli wobec niego wulgarni, jeden z napastników uderzył go w głowę. Ksiądz zamknął drzwi i wezwał policję.

Zarzuty usłyszało dwóch notowanych już mężczyzn: Paweł S. (21 l.) i Mikołaj K. (19 l.). Obaj byli aresztowani, ale po 3 miesiącach zostali zwolnieni.

Teraz oczekują na swój proces. Prokuratura oskarżyła ich o dokonanie zniszczeń zabytkowej świątyni, naruszenie miru domowego, kierowanie pod adresem proboszcza gróźb karalnych. Mikołaja K. oskarżono również o pobicie księdza. Mikołaj S. dodatkowo odpowie za złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdu. Ustalono, że to on kierował BMW, którym obaj wandale podjechali pod kościół.

Profanacja świątyni zbulwersowała mieszkańców. – To po prostu nie mieści się w głowie. Nigdy wcześniej takich zdarzeń u nas nie było – mówili nam parafianie.

Malutki kościółek od wielu lat był nieużywany, ale parafia chciała pozyskać środki na jego remont.

Sprawcy wdarli się do świątyni przez przez okno. W środku urządzili prawdziwą demolkę. Rzucali ciężkimi ławkami, zniszczyli ołtarz, splądrowali zakrystię, wyrzucając wszystko z szaf i łamiąc przy tym meble. Mieszkańcy opowiadają, że słychać było wielki hałas. – Myślałam, że się kościół wali. Mieli dobrą zabawę. Ryczeli na całe gardło, udając, że śpiewają kolędy. Dzwonili dzwonkami – opowiadała nam kobieta, mieszkająca w pobliżu.

Śledczy ustalili, że mężczyźni swój wybryk nagrywali. Prowadzili transmisję na Snapchacie. Jeden z nich parodiował księdza.

Oskarżeni nie przyznali się do zniszczenia mienia. Parafia oszacowała straty na 10 tys. zł.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj