0.9 C
Rzeszów
piątek, 2 grudnia, 2022

Najnowsze

Profanowali kościół i prowadzili transmisję na Snapchacie. Odpowiedzą przed sądem

Zachowywali się jakby wstąpił w nich demon – opowiadali nam świadkowie. Dwóch oprychów (19 i 21 l.), którzy wdarli się do zabytkowego kościoła przy ul. Podleśnej na Budziwoju w Rzeszowie odpowie teraz przed sądem. Prokuratura zakończyła śledztwo i sporządziła akt oskarżenia. Wandalom grozi do 8 lat więzienia.

REKLAMA

Wszystko działo się 3 marca 2021 r. Po tym jak mieszkańcy usłyszeli dziwne hałasy, powiadomili proboszcza. Ksiądz pojawił się na miejscu i został zaatakowany.

Sprawcy, kiedy zobaczyli duchownego, byli wobec niego wulgarni, jeden z napastników uderzył go w głowę. Ksiądz zamknął drzwi i wezwał policję.

Zarzuty usłyszało dwóch notowanych już mężczyzn: Paweł S. (21 l.) i Mikołaj K. (19 l.). Obaj byli aresztowani, ale po 3 miesiącach zostali zwolnieni.

CZYTAJ TEŻ:  Nowy basen przy Matuszczaka w Rzeszowie. Takiego obiektu zazdrości nam cała Europa!

Teraz oczekują na swój proces. Prokuratura oskarżyła ich o dokonanie zniszczeń zabytkowej świątyni, naruszenie miru domowego, kierowanie pod adresem proboszcza gróźb karalnych. Mikołaja K. oskarżono również o pobicie księdza. Mikołaj S. dodatkowo odpowie za złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdu. Ustalono, że to on kierował BMW, którym obaj wandale podjechali pod kościół.

Profanacja świątyni zbulwersowała mieszkańców. – To po prostu nie mieści się w głowie. Nigdy wcześniej takich zdarzeń u nas nie było – mówili nam parafianie.

Malutki kościółek od wielu lat był nieużywany, ale parafia chciała pozyskać środki na jego remont.

Sprawcy wdarli się do świątyni przez przez okno. W środku urządzili prawdziwą demolkę. Rzucali ciężkimi ławkami, zniszczyli ołtarz, splądrowali zakrystię, wyrzucając wszystko z szaf i łamiąc przy tym meble. Mieszkańcy opowiadają, że słychać było wielki hałas. – Myślałam, że się kościół wali. Mieli dobrą zabawę. Ryczeli na całe gardło, udając, że śpiewają kolędy. Dzwonili dzwonkami – opowiadała nam kobieta, mieszkająca w pobliżu.

CZYTAJ TEŻ:  Taxi na aplikację pod lupą mundurowych. Wielka obława

Śledczy ustalili, że mężczyźni swój wybryk nagrywali. Prowadzili transmisję na Snapchacie. Jeden z nich parodiował księdza.

Oskarżeni nie przyznali się do zniszczenia mienia. Parafia oszacowała straty na 10 tys. zł.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.6 °
-0.8 °
87 %
4.1kmh
100 %
pt.
1 °
sob.
6 °
niedz.
4 °
pon.
6 °
wt.
5 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu