12 C
Rzeszów
niedziela, 25 września, 2022

Najnowsze

Proboszcz wymaga oświadczenia ws. „strajku kobiet”. Stanowisko rzeszowskiej kurii

Kuria w Rzeszowie odniosła się do doniesień medialnych dotyczących podległej jej parafii w Ropicy Polskiej (woj. małopolskie). Tamtejszy proboszcz, przygotowując do bierzmowania młodzież, od trzech osób wymaga oświadczenia o niepopieraniu tzw. „strajku kobiet” oraz postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami wiary katolickiej. Stanowisko kurii w tej sprawie jest jednoznaczne.

REKLAMA

W oświadczeniu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie czytamy:

1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.

2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem.

3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.

Lewicowe media sprawę nazywają „kontrowersyjną”. To oburza osoby wierzące, a zwłaszcza rodziców i parafian. – My tu żadnego problemu nie widzimy. Albo wyznaje się pewne zasady, albo nie. A bierzmowanie to nie przymus, ale okazja, aby zastanowić się nad sobą i świadomie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla mnie ważne, jakimi wartościami chcę się kierować – mówią zgodnie parafianie.

CZYTAJ TEŻ:  8-letni chłopczyk ranny w wypadku na A4
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
12 ° C
12.2 °
11.5 °
87 %
3.1kmh
75 %
niedz.
12 °
pon.
16 °
wt.
17 °
śr.
17 °
czw.
14 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu