28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Historyczna wizyta prezydenta USA Joe Bidena. Wylądował w Rzeszowie i zjadł pizzę z amerykańskimi żołnierzami

REKLAMA

To historyczna chwila. Prezydent USA Joe Biden swoją wizytę w Polsce rozpoczął w piątek – 25 marca od przylotu do Rzeszowa. Tu spotkał się z amerykańskimi żołnierzami, co miało bardzo luźny charakter – jadł z nimi pizzę, klepał ich po ramionach i robił selfie. – Jesteście najlepszymi żołnierzami w historii świata – chwalił swoich wojaków. Dopiero w sobotę w Warszawie zaplanowano oficjalne rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, który do Rzeszowa dotarł z przygodami.

AIR FORCE ONE – specjalny samolot z prezydentem USA na pokładzie – przyleciał zgodnie z zapowiedziami – około godz. 14. Joe Biden wysiadł z niego, ubrany w maseczkę, którą dopiero zdjął na płycie lotniska. Przywitał się z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem oraz liczną delegacją powitalną.

Prezydent USA Joe Biden w Rzeszowie: Pizza z żołnierzami

Na płytę lotniska od razu zajechała kawalkada limuzyn. Biden wsiadł do swojego czarnego wozu i cały orszak popuścił port lotniczy. Pojechał niedaleko – zaledwie kilkaset metrów dalej do hali G2 Arena. Tu odbyło się spotkanie z amerykańskimi żołnierzami, mającymi na miejscu swój sztab.

Spotkanie miało bardzo luźny charakter. Joe Biden ściskał dłonie żołnierzom, klepał ich po ramionach, a nawet robił sobie z nimi selfie. W pewnym momencie przysiadł się do stołu. – Co macie tu dobrego? Chętnie z wami zjem – powiedział i poczęstował się kawałkiem pizzy. Potem podczas kolejnego spotkania wyznał, że pizza była z papryczką, dlatego pilnie poszukiwał butelki z wodą, aby zwilżyć wysuszone gardło.

Jak ustaliliśmy, pizza pochodziła z Głogowa Małopolskiego z pizzerii Gusto. Zamówili ją żołnierze, zupełnie nie spodziewając się, że posmakuje głowie państwa. W szoku był natomiast właściciel lokalu. Wszyscy gratulują mu światowej reklamy, bo o pizzy piszą wszystkie media.

Prezydent USA Joe Biden w Rzeszowie: „Jesteście najlepszymi żołnierzami w historii świata”

Joe Biden wygłosił do żołnierzy przemówienie.

– Jesteśmy jedynym krajem na na świecie, który powstał w oparciu o ideę. Dlatego wyznajemy pewne wartości, które są dla nas bardzo ważne. Cały świat na nas patrzy. Patrzy też na Was, bo bronicie swojego kraju i pomagacie tym, którzy tej pomocy potrzebują – mówi Joe Biden w przemówieniu do żołnierzy.

Prezydent zauważył, że świat znalazł się w punkcie zwrotnym. – Świat już nie będzie taki jak wcześniej. Za 10 lat będzie zupełnie inny i pytanie kto wygra? Czy wygra demokracja. Czy przetrwają wartości? Czy może przetrwają autokracje? To moment historyczny. A Wy jesteście najlepszymi żołnierzami w historii tego świata – dodawał w swoim przemówieniu Joe Biden.

– Jestem tu tylko z jednego powodu, aby wam podziękować. Moja babcia powtarzała: „Niech wiara cię powadzi i szerz tę wiarę” – zakończył Joe Biden.

Andrzej Duda spóźnił się przez awaryjne lądowanie

Po spotkaniu w hali G2 Arena Joe Biden wrócił na lotnisko. Dopiero wtedy doszło do przywitania – z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, który wylądował w Jasionce po Air Force One.

Jak się okazało samolot naszego prezydenta miał kłopoty techniczne i musiał awaryjnie lądować.

– Maszyna miała jakiś problem z utrzymaniem stabilności. Nie dyskutowałem z dowódcą załogi, który postawił od razu zawrócić do Warszawy. Chciałem osobiście przywitać prezydenta, ale niestety występuje coś takiego jak złośliwość rzeczy martwych. Awaryjne lądowanie było spokojne. Od razu przesiedliśmy się do samolotu zapasowego i przylecieliśmy do Rzeszowa najszybciej jak to było możliwe – powiedział prezydent Andrzej Duda dziennikarzom.

Andrzej Duda na lotnisku wspólnie ze swoim gościem spotkali się z wolontariuszami różnych organizacji, które niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Joe Biden chciał oddać wojewodzie swoją marynarkę

Podczas pożegnania w Rzeszowie był jeszcze jeden z nieoczekiwanych akcentów i to z udziałem wojewody podkarpackiej Ewy Leniart. Wojewoda żegnała gościa będąc tylko w sukience. Prezydent pomyślał, że zmarzła. Chciał jej zaoferować swoją marynarkę.

– Podczas pożegnania, prezydent Biden zachował się niezwykle szarmancko – skomentowała Ewa Leniart na swoim Facebooku.

Opublikowany przez Ewę Leniart Piątek, 25 marca 2022

Tuż po godz. 18 Joe Biden odleciał z Rzeszowa do Warszawy. W sobotę odbył już oficjalne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Wygłosił też przemówienie przed Zamkiem Królewskim. Swoje wystąpienie zaczął od nawiązania do św. Jana Pawła II. Posłużył się jego słowami, które tuż po wyborze na papieża wygłosił w homilii inaugurującej jego pontyfikat: „Nie lękajcie się!”.

W sobotę po spotkaniu ze swoim gościem prezydent Polski został jeszcze na lotnisku w Rzeszowie. Odbył spotkanie z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej wykonującymi zadania w rejonach przygranicznych. Dziękował im za ich ofiarną służbę.

Bestia i Air Force One

Wizycie prezydenta USA zawsze towarzyszą wyjątkowe środki ostrożności. Prezydent posługuje się swoją opancerzoną limuzyną o nazwie „Bestia”. W sumie flota liczy 12 identycznych pojazdów. W każdej kolumnie znajdują się co najmniej dwa takie wozy.

Jego samolot AIR FORCE ONE także jest wyjątkowy. To chyba najbardziej znany samolot na świecie. Prezydent USA ma do dyspozycji dwa Boeing 747-200B, które noszą numery ogonowe 28000 i 29000. Ale AIR FORCE ONE zostaje tylko ta maszyna, na pokładzie której znajduje się aktualnie głowa państwa.

Na niebiesko-białym rządowym Boeingu znajduje się napis „United States of America”, flaga amerykańska oraz pieczęć prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Maszyna może tankować w powietrzu. Jest wyposażona w nowoczesne środki łączności i jest zabezpieczona przed impulsem elektromagnetycznym. Samolot może pełnić funkcje mobilnego centrum dowodzenia.

Na pokładzie jest gabinet prezydenta, sala obrad, dwie kuchnie. Pokład w każdej chwili może być także zamieniony w szpital z salą operacyjną. Głowie państwa zawsze towarzyszy lekarz.

Kolejny historyczny moment – Joe Biden – Prezydent Stanów Zjednoczonych na pokładzie Air Force One wylądował na naszym…

Opublikowany przez Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka” Piątek, 25 marca 2022

Zobacz też:

Szef dyplomacji USA Antony Blinken w Rzeszowie. Będzie amerykańska pomoc dla uchodźców

Amerykańskie Patrioty strzegą naszego nieba

Bezpieczny powrót premierów z niebezpiecznej misji. Wspólną podróż do Kijowa zakończyli w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj