14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Pomoc dla sprzedawców. Wykupią kwiaty i znicze sprzed zamkniętych cmentarzy

REKLAMA

Prezydent Stalowej Woli – Lucjusz Nadbereżny, podjął błyskawiczną decyzję. Samorząd wykupi znicze i kwiaty od sprzedawców w mieście, którzy ucierpieli z powodu wprowadzonego przez rząd zakazu wstępu na cmentarze. – Ta sytuacja wymaga solidarności i konkretnego działania – tłumaczy prezydent. W sobotę w południe podobną akcję organizowaną w całym kraju ogłosił premier rządu Mateusz Morawiecki.

Wielu drobnych handlowców, a także plantatorów zainwestowało niekiedy wszystkie pieniądze w towar, z którym teraz nie ma co zrobić. – Martwię się, jak utrzymam swoją rodzinę, bo ta sytuacja oznacza dla mnie ogromne straty – mówi pani Marzena, która zajmuje się sprzedażą chryzantem.

Lucjusz Nadbereżny zauważył problem i jako pierwszy prezydent miasta wpadł na oryginalny pomysł. Ogłosił go jeszcze w piątek.

– Podjąłem decyzję o zakupie przez samorząd miasta Stalowej Woli chryzantem od hodowców kwiatów i sprzedawców mających miejsca handlowe, przyznane przez miasto, przy cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli. Kwiaty te zostaną nasadzone przez MZK na terenie miasta tworząc piękną Stalową Wolę w jesiennej szacie. Jednocześnie zostaną zakupione w dużej ilości przez miasto znicze od handlujących – poinformował prezydent.

Zakupione przez miasto znicze zostaną przekazane do organizacji patriotycznych, które zapalą je na grobach Bohaterów w Polsce i za granicą.

– Okoliczności, w których znaleźli się hodowcy kwiatów i drobni kupcy ze Stalowej Woli wymaga z naszej strony solidarności, nie tylko w słowie, ale i konkretnych czynach. Liczę na pełne wsparcie tej decyzji ze strony Mieszkańców Stalowej Woli, którzy od zawsze mają w sobie wyjątkową odwagę i solidarność. Ten czas wymaga tego od nas jak nigdy dotąd – stwierdza Lucjusz Nadbereżny.

Pomoc oferuje też rząd. W sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

– Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię – zaznaczył premier.

Zakaz wstępu na cmentarze obowiązuje od 31 października do 2 listopada włącznie. Bramy cmentarzy są zamknięte. W Rzeszowie przestrzegania zakazu pilnuje Straż Miejska. Wiszą też kartki przy wejściach.

Handlowcy podejmują rozpaczliwe akcje, aby choć odrobinę ograniczyć straty. W Łące pod Rzeszowem plantator sprzedaje donice kwiatów za 15 zł. Druga jest gratis.

Zobacz też:

Cmentarze na święta zamknięte. Handlowcy załamani

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj