25 C
Rzeszów
czwartek, 1 czerwca, 2023

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował wynalazek podkarpackiej firmy. Pomoże walczyć z pandemią

REKLAMA

O tym wynalazku będzie mówić cały świat. Powstał w Zaczerniu pod Rzeszowem. Jest dziełem firmy ML System, która dotąd słynęła z produkcji paneli fotowoltaicznych. Teraz stworzyła aparat, który z oddechu, w ciągu mniej niż 10 sekund, jest w stanie wykryć koronawirusa. Urządzenie osobiście zaprezentował w czwartek prezydent Andrzej Duda. – To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce – podkreślił prezydent RP.

010 andrzej duda producent ml system js 5282
Prezydent Andrzej Duda był pod wielkim wrażeniem urządzenia, które powstało na Podkarpaciu | Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Polski odwiedził siedzibę firmy pod Rzeszowem i był zachwycony jej nowym wynalazkiem.

– Mam nadzieję, że to odkrycie ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie – zaznaczył prezydent.

A wszystko powstało w gronie zdolnych młodych inżynierów i techników podrzeszowskiej firmie, która w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań osiągnęła ogromny sukces. Jest wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski. 

– Wierzę, że po badaniach klinicznych, które wkrótce ruszą,  urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i mam nadzieję rozsławi firmę na całym świecie – podkreślał Andrzej Duda.

– Wierzymy, że nasze urządzenie do wykrywania koronawirusa z oddechu będzie miało masowe zastosowanie i pozwoli na szybkie pokonanie epidemii – powiedział z kolei Prezes ML System Dawid Cycoń.

Briefing prasowy Prezydenta RP

#NaŻywo | Briefing prasowy Prezydenta RP po wizycie w siedzibie firmy ML System S.A.

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Czwartek, 11 lutego 2021

Zaznaczył, że sprzęt jest niezwykle czuły i pozytywnie przeszedł dotychczasowe testy. Został opracowany w zaledwie kilka miesięcy. – Skonstruowaliśmy urządzenie tak, aby można było je dowolnie konfigurować. Dzięki temu będzie wykrywało kolejne mutacje wirusa, a nawet zwykłą grypę – mówi szef firmy.

Na taki sprzęt czeka cały świat, bo jest w stanie zastąpić dość kosztowne i zajmujące dużo więcej czasu zwykłe testy. Dziennie w Polsce na ich przeprowadzenie wydajemy 16 mln zł.

Wynalazek może być najlepszym sposobem na szybkie otwarcie gospodarki. Jeśli wejdzie do masowej produkcji, będzie można go z powodzeniem wykorzystywać w zakładach pracy, urzędach, czy na lotniskach.

szef ml system
Prezes ML System Dawid Cycoń | Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Facebook

Sukcesy ML System

W styczniu 2020 r. firma ML System S.A. – polski producent modułów fotowoltaicznych i systemów BIPV była jednym z Wystawców PWG podczas wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” w Stalowej Woli. W listopadzie 2018 r. Prezydent odwiedził siedzibę firmy ML System S.A. Natomiast w 2016 r. firma została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Prezes ML System S.A. Dawid Cycoń jest członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
25 ° C
25 °
24.8 °
36 %
4.1kmh
0 %
czw.
25 °
pt.
19 °
sob.
16 °
niedz.
21 °
pon.
22 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu