12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował wynalazek podkarpackiej firmy. Pomoże walczyć z pandemią

REKLAMA

O tym wynalazku będzie mówić cały świat. Powstał w Zaczerniu pod Rzeszowem. Jest dziełem firmy ML System, która dotąd słynęła z produkcji paneli fotowoltaicznych. Teraz stworzyła aparat, który z oddechu, w ciągu mniej niż 10 sekund, jest w stanie wykryć koronawirusa. Urządzenie osobiście zaprezentował w czwartek prezydent Andrzej Duda. – To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce – podkreślił prezydent RP.

010 andrzej duda producent ml system js 5282
Prezydent Andrzej Duda był pod wielkim wrażeniem urządzenia, które powstało na Podkarpaciu | Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Polski odwiedził siedzibę firmy pod Rzeszowem i był zachwycony jej nowym wynalazkiem.

– Mam nadzieję, że to odkrycie ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie – zaznaczył prezydent.

A wszystko powstało w gronie zdolnych młodych inżynierów i techników podrzeszowskiej firmie, która w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań osiągnęła ogromny sukces. Jest wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski. 

– Wierzę, że po badaniach klinicznych, które wkrótce ruszą,  urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i mam nadzieję rozsławi firmę na całym świecie – podkreślał Andrzej Duda.

– Wierzymy, że nasze urządzenie do wykrywania koronawirusa z oddechu będzie miało masowe zastosowanie i pozwoli na szybkie pokonanie epidemii – powiedział z kolei Prezes ML System Dawid Cycoń.

Briefing prasowy Prezydenta RP

#NaŻywo | Briefing prasowy Prezydenta RP po wizycie w siedzibie firmy ML System S.A.

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Czwartek, 11 lutego 2021

Zaznaczył, że sprzęt jest niezwykle czuły i pozytywnie przeszedł dotychczasowe testy. Został opracowany w zaledwie kilka miesięcy. – Skonstruowaliśmy urządzenie tak, aby można było je dowolnie konfigurować. Dzięki temu będzie wykrywało kolejne mutacje wirusa, a nawet zwykłą grypę – mówi szef firmy.

Na taki sprzęt czeka cały świat, bo jest w stanie zastąpić dość kosztowne i zajmujące dużo więcej czasu zwykłe testy. Dziennie w Polsce na ich przeprowadzenie wydajemy 16 mln zł.

Wynalazek może być najlepszym sposobem na szybkie otwarcie gospodarki. Jeśli wejdzie do masowej produkcji, będzie można go z powodzeniem wykorzystywać w zakładach pracy, urzędach, czy na lotniskach.

szef ml system
Prezes ML System Dawid Cycoń | Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Facebook

Sukcesy ML System

W styczniu 2020 r. firma ML System S.A. – polski producent modułów fotowoltaicznych i systemów BIPV była jednym z Wystawców PWG podczas wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” w Stalowej Woli. W listopadzie 2018 r. Prezydent odwiedził siedzibę firmy ML System S.A. Natomiast w 2016 r. firma została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Prezes ML System S.A. Dawid Cycoń jest członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj