8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Prezydent Przemyśla zauważył proceder związany z pomocą dla uchodźców. „Trzeba uszczelnić system”

REKLAMA

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun zauważa bardzo ważny problem związany z pomocą udzielanej osobom przyjeżdżającym z Ukrainy. Zjawisko nazywa procederem. Według niego, zorganizowane grupy przyjeżdżają do Polski, udają się po zasiłki, a potem wracają na Ukrainę. Prezydent miasta apeluje o uszczelnienie systemu dotyczącego wsparcia udzielanego uchodźcom.

Przemyśl to szczególne miasto. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę znalazło się na pierwszej linii frontu – pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną. Prezydent Ukrainy wyróżnił je honorowym tytułem „Miasta Ratownika”

Ale jak zauważa prezydent Przemyśla – rozwinął się pewien proceder, który wykorzystuje pomocy państwa, za którą płaci polski podatnik.

– Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać żeby otrzymać pomoc materialną i finansową. Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę. Organizacje udzielające pomocy humanitarnej zdążyły już się zorientować i wstrzymały udzielanie pomocy takim osobom. Pytanie dlaczego jeszcze nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej – pisze prezydent Bakun na Facebooku.

Jak zaznacza jego uwaga nie jest skierowany przeciwko komukolwiek. – Przedstawia jedynie obiektywna ocenę sytuacji i to z czym musimy się mierzyć jako miasto przygraniczne – dodaje.

Prezydent Przemyśla nie napisał tylko komentarza w mediach społecznościowych, ale też rozesłał apele do polityków o uszczelnienie systemu pomocy.

Teraz prezydent Przemyśla cieszy się, że są pierwsze reakcje na jego słowa.

– Odezwali się do mnie posłowie Paweł Szramka, który wystosował interpelacje do ministerstwa, następnie poseł Marek Rząsa, a także Marszałek Marek Kuchciński – pisze Wojciech Bakun. Został pocieszony, że trwają pracę w celu zmiany ustawy i uszczelnienia systemu pomocy.

– Otrzymałem również informacje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołał specjalną komórkę pracującą nad rozwiązaniem tego problemu – stwierdza Wojciech Bakun.

wojciech bakun1
Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla | Fot. Facebook

✅ Poniedziałkowy poranny post zamieszczam w temacie, który był już poruszany, ale nie spowodował żadnej reakcji….

Opublikowany przez Wojciecha Bakuna Niedziela, 25 września 2022

✅ Jest akcja – jest reakcja! I o to w tym wszystkim chodzi. Zauważamy problem, zgłaszamy i reagujemy. ✅ Po ostatniej…

Opublikowany przez Wojciecha Bakuna Piątek, 30 września 2022

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj