2.1 C
Rzeszów
czwartek, 7 grudnia, 2023

Prezydent Przemyśla zauważył proceder związany z pomocą dla uchodźców. „Trzeba uszczelnić system”

REKLAMA

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun zauważa bardzo ważny problem związany z pomocą udzielanej osobom przyjeżdżającym z Ukrainy. Zjawisko nazywa procederem. Według niego, zorganizowane grupy przyjeżdżają do Polski, udają się po zasiłki, a potem wracają na Ukrainę. Prezydent miasta apeluje o uszczelnienie systemu dotyczącego wsparcia udzielanego uchodźcom.

Przemyśl to szczególne miasto. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę znalazło się na pierwszej linii frontu – pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną. Prezydent Ukrainy wyróżnił je honorowym tytułem „Miasta Ratownika”

Ale jak zauważa prezydent Przemyśla – rozwinął się pewien proceder, który wykorzystuje pomocy państwa, za którą płaci polski podatnik.

– Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać żeby otrzymać pomoc materialną i finansową. Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę. Organizacje udzielające pomocy humanitarnej zdążyły już się zorientować i wstrzymały udzielanie pomocy takim osobom. Pytanie dlaczego jeszcze nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej – pisze prezydent Bakun na Facebooku.

Jak zaznacza jego uwaga nie jest skierowany przeciwko komukolwiek. – Przedstawia jedynie obiektywna ocenę sytuacji i to z czym musimy się mierzyć jako miasto przygraniczne – dodaje.

Prezydent Przemyśla nie napisał tylko komentarza w mediach społecznościowych, ale też rozesłał apele do polityków o uszczelnienie systemu pomocy.

Teraz prezydent Przemyśla cieszy się, że są pierwsze reakcje na jego słowa.

– Odezwali się do mnie posłowie Paweł Szramka, który wystosował interpelacje do ministerstwa, następnie poseł Marek Rząsa, a także Marszałek Marek Kuchciński – pisze Wojciech Bakun. Został pocieszony, że trwają pracę w celu zmiany ustawy i uszczelnienia systemu pomocy.

– Otrzymałem również informacje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołał specjalną komórkę pracującą nad rozwiązaniem tego problemu – stwierdza Wojciech Bakun.

wojciech bakun1
Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla | Fot. Facebook

✅ Poniedziałkowy poranny post zamieszczam w temacie, który był już poruszany, ale nie spowodował żadnej reakcji….

Opublikowany przez Wojciecha Bakuna Niedziela, 25 września 2022

✅ Jest akcja – jest reakcja! I o to w tym wszystkim chodzi. Zauważamy problem, zgłaszamy i reagujemy. ✅ Po ostatniej…

Opublikowany przez Wojciecha Bakuna Piątek, 30 września 2022

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj