20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Pogrzeb bohatera. Tak pożegnano por. Henryka Atemborskiego „Pancernego”

REKLAMA

– Był bohaterem naszej wolności. Człowiekiem, który poświęcił swoje życie dla przyszłości Polski – prawej, dumnej, niepodległej. Za miłość do ojczyzny płacił ogromną cenę – żegnał zmarłego porucznika Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

4 stycznia w Rudzie Łańcuckiej w powiecie leżajskim odbył się pogrzeb por. Henryka Atemborskiego (†93) ps. Pancerny. O Polskę walczył już jako 11-latek – kiedy wybuchła II wojna światowa. Potem wstąpił w szeregi Brygady Świętokrzyskiej. Był prześladowany przez UB.

Porucznik chętnie dzielił się wspomnieniami i próbował przekazać młodzieży ideały swojego pokolenia. – Bóg, Honor, Ojczyzna. Te trzy słowa z naszego sztandaru wystarczą, aby wiedzieć, co w życiu jest ważne. Umieć dokonywać właściwych wyborów, stawać po stronie dobra – powtarzał.

Pogrzeb porucznika odbył się z wojskowymi honorami. Poruszające kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Kocór:

– To był człowiek bardzo twórczy, który chciał coś czynić dla dobra społeczeństwa i narodu. Już jako nastolatek w czacie II wojny mógł szukać tego co łatwe i przyjemne, ale on narażał swoje życie, bo Polska była w potrzebie! – mówił ksiądz. Dodawał, że odchodzące pokolenie miało niezwykły hart ducha. – Ciągle sobie zadaje pytanie. Gdyby dziś Polska – nie daj Boże – stanęła przed takim dramatycznym wyzwaniem, czy współczesne pokolenie byłoby stać na takie poświęcenie i ofiarę? Przecież nie można umierać za Mcdonalds`a! Człowiek konsumpcyjny nie jest zdolny do poświecenia i ofiary. Stać na to tylko ludzi, którzy mają w sercu wartości. Henryk był właśnie takim człowiekiem od czasów młodości. Liczyła się prawda, wolność, miłość, sprawiedliwość…
Stąd też starał się służyć drugiemu człowiekowi… – zaznaczył ksiądz w kazaniu.

Po mszy św. urna z prochami zmarłego została odprowadzona na cmentarz parafialny i złożona do grobu. Żołnierze oddali salwę honorową.

Zobacz też:

henryk atemborski 200

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj