10.8 C
Rzeszów
czwartek, 6 października, 2022

Najnowsze

Pogrzeb bohatera. Tak pożegnano por. Henryka Atemborskiego „Pancernego”

– Był bohaterem naszej wolności. Człowiekiem, który poświęcił swoje życie dla przyszłości Polski – prawej, dumnej, niepodległej. Za miłość do ojczyzny płacił ogromną cenę – żegnał zmarłego porucznika Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

REKLAMA

4 stycznia w Rudzie Łańcuckiej w powiecie leżajskim odbył się pogrzeb por. Henryka Atemborskiego (†93) ps. Pancerny. O Polskę walczył już jako 11-latek – kiedy wybuchła II wojna światowa. Potem wstąpił w szeregi Brygady Świętokrzyskiej. Był prześladowany przez UB.

CZYTAJ TEŻ:  Areszty za ohydną kolekcję

Porucznik chętnie dzielił się wspomnieniami i próbował przekazać młodzieży ideały swojego pokolenia. – Bóg, Honor, Ojczyzna. Te trzy słowa z naszego sztandaru wystarczą, aby wiedzieć, co w życiu jest ważne. Umieć dokonywać właściwych wyborów, stawać po stronie dobra – powtarzał.

Pogrzeb porucznika odbył się z wojskowymi honorami. Poruszające kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Kocór:

– To był człowiek bardzo twórczy, który chciał coś czynić dla dobra społeczeństwa i narodu. Już jako nastolatek w czacie II wojny mógł szukać tego co łatwe i przyjemne, ale on narażał swoje życie, bo Polska była w potrzebie! – mówił ksiądz. Dodawał, że odchodzące pokolenie miało niezwykły hart ducha. – Ciągle sobie zadaje pytanie. Gdyby dziś Polska – nie daj Boże – stanęła przed takim dramatycznym wyzwaniem, czy współczesne pokolenie byłoby stać na takie poświęcenie i ofiarę? Przecież nie można umierać za Mcdonalds`a! Człowiek konsumpcyjny nie jest zdolny do poświecenia i ofiary. Stać na to tylko ludzi, którzy mają w sercu wartości. Henryk był właśnie takim człowiekiem od czasów młodości. Liczyła się prawda, wolność, miłość, sprawiedliwość…
Stąd też starał się służyć drugiemu człowiekowi… – zaznaczył ksiądz w kazaniu.

CZYTAJ TEŻ:  Sprzątał z ulic stare auta. Laweciarz stanie przed sądem

Po mszy św. urna z prochami zmarłego została odprowadzona na cmentarz parafialny i złożona do grobu. Żołnierze oddali salwę honorową.

Zobacz też:

henryk atemborski 200

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
10.8 ° C
11.1 °
10.2 °
78 %
6.2kmh
0 %
czw.
20 °
pt.
19 °
sob.
19 °
niedz.
15 °
pon.
15 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu