15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Pożar zabytkowego dworu w Kobylanach. Czy to podpalenie?

REKLAMA

W nocy płonął zabytkowy dwór w Kobylanach w gminie Chorkówka w powiecie krośnieńskim. Straty są ogromne. Budynek był cennym zabytkiem.

Ogień wybuchł w nocy z 20 na 21 listopada. Strażacy zgłoszenie o pożarze otrzymali o godz. 2.58. Pierwsi na miejscu byli druhowie z miejscowej OSP. Dwór znajduje się obok remizy. Wkrótce dołączyły posiłki z innych gmin i jednostka zawodowa straży z Krosna.

POŻAR 🚨 Kilka zastępów OSP i JRG walczy z pożarem zabytkowego dworku 🚒

Opublikowany przez OSP KSRG Kobylany Piątek, 20 listopada 2020

Dogaszanie pogorzeliska trwało do godz. 8.30 rano.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Obiekt był pustostanem. Nikt w nim nie mieszkał i nie miał wyposażenia. Straty są jednak ogromne, zwłaszcza dla kultury i historii. A ta liczy kilka wieków. Dwór należał do znanego rodu Sulimirskich. Obecny budynek pochodzi z XIX w. W czasach PRL był znacjonalizowany i popadał w ruinę. Teraz jest w prywatnych rękach.

Obiekt znajduje się pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z jego relacji wynika, że pożar rozpoczął się zachodniej stronie budynku, przy tylnym wejściu. Spaleniu i zawaleniu do wnętrza uległa więźba dachowa wraz z poszyciem, a także drewniane stropy. Stolarka wewnętrzna została spalona całkowicie, a zewnętrzna, pozbawiona szyb, mocno nadpalona. Mury zewnętrzne stoją, jednak są nadpalone i zawilgocone w wyniku akcji gaśniczej.

POŻAR 🔥🔥🔥 Mamy dla Państwa smutną informację😔, w nocy z 20 na 21 listopada pożarowi uległ XIX-wieczny budynek dworu w…

Opublikowany przez Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Sobota, 21 listopada 2020

Jak doszło do pożaru? Tego nie wiadomo. Dochodzenie prowadzi policja i prokuratura. Śledczy ustalają, czy było to podpalenie. Jeśli potwierdziłaby się taka wersja i sprawca zostałby ujęty, groziłoby mu za to do 10 lat więzienia.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj