17 C
Rzeszów
piątek, 2 czerwca, 2023

Pożar zabytkowego dworu w Kobylanach. Czy to podpalenie?

REKLAMA

W nocy płonął zabytkowy dwór w Kobylanach w gminie Chorkówka w powiecie krośnieńskim. Straty są ogromne. Budynek był cennym zabytkiem.

Ogień wybuchł w nocy z 20 na 21 listopada. Strażacy zgłoszenie o pożarze otrzymali o godz. 2.58. Pierwsi na miejscu byli druhowie z miejscowej OSP. Dwór znajduje się obok remizy. Wkrótce dołączyły posiłki z innych gmin i jednostka zawodowa straży z Krosna.

POŻAR 🚨 Kilka zastępów OSP i JRG walczy z pożarem zabytkowego dworku 🚒

Opublikowany przez OSP KSRG Kobylany Piątek, 20 listopada 2020

Dogaszanie pogorzeliska trwało do godz. 8.30 rano.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Obiekt był pustostanem. Nikt w nim nie mieszkał i nie miał wyposażenia. Straty są jednak ogromne, zwłaszcza dla kultury i historii. A ta liczy kilka wieków. Dwór należał do znanego rodu Sulimirskich. Obecny budynek pochodzi z XIX w. W czasach PRL był znacjonalizowany i popadał w ruinę. Teraz jest w prywatnych rękach.

Obiekt znajduje się pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z jego relacji wynika, że pożar rozpoczął się zachodniej stronie budynku, przy tylnym wejściu. Spaleniu i zawaleniu do wnętrza uległa więźba dachowa wraz z poszyciem, a także drewniane stropy. Stolarka wewnętrzna została spalona całkowicie, a zewnętrzna, pozbawiona szyb, mocno nadpalona. Mury zewnętrzne stoją, jednak są nadpalone i zawilgocone w wyniku akcji gaśniczej.

POŻAR 🔥🔥🔥 Mamy dla Państwa smutną informację😔, w nocy z 20 na 21 listopada pożarowi uległ XIX-wieczny budynek dworu w…

Opublikowany przez Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Sobota, 21 listopada 2020

Jak doszło do pożaru? Tego nie wiadomo. Dochodzenie prowadzi policja i prokuratura. Śledczy ustalają, czy było to podpalenie. Jeśli potwierdziłaby się taka wersja i sprawca zostałby ujęty, groziłoby mu za to do 10 lat więzienia.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
pochmurnie
17 ° C
17 °
17 °
51 %
5.1kmh
20 %
pt.
17 °
sob.
16 °
niedz.
19 °
pon.
21 °
wt.
21 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu