20 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022

Najnowsze

Będzie hit! Kolejka gondolowa nad zaporą!

Kolej linowa w Solinie! Szykuje się prawdziwy turystyczny hit, który będzie całoroczną atrakcją. Z podniebnych wagoników będziemy mogli podziwiać zaporę, Jezioro Solińskie, a także wspaniałą panoramę gór. A kiedy? Już w przyszłym roku!

REKLAMA

Kolej Linowa w Solinie to ogromne przedsięwzięcie Polskich Kolei Linowych, należących do Polskiego Funduszu Rozwoju. Pod wieloma względami będzie to unikat na saklę kraju – niewątpliwie największa atrakcja turystyczna regionu i pierwsza linia PKL na Podkarpaciu. Teraz przedstawiono szczegóły budowy, która już się rozpoczęła.

Kolejka w liczbach:

  • Długość trasy – 1,5 km
  • Pojemność wagoników – 8 pasażerów
  • Liczba podpór – 5
  • Wysokość najniższej podpory – 17 metrów
  • Wysokość najwyższej podpory – 75 metrów (najwyższa w Polsce)
  • Maksymalna liczba pasażerów przewiezionych przez godzinę – 1200 osób

Podróż 8-oosbowym wagonikiem rozpocznie się od stacji Plasza przy solińskim deptaku. Podczas kilkuminutowej przejażdżki turyści będą mieli okazję podziwiać w całej okazałości zaporę oraz Jezioro Solińskie.

Końcowa stacja zostanie ulokowana na górze Jawor. I tu będą następne atrakcje. Główna z nich to 50-metrowa wieża widokowa. Z niej zobaczymy trasę kolejki oraz panoramę Bieszczadów. Do tego będzie wkomponowana w otoczenie karczma, zostanie też otwarty na zboczu góry ciekawy park tematyczny o powierzchni aż 5 hektarów. Z pewnością każdy, kto się tu wybierze będzie miał co robić przez cały dzień.

– Jestem przekonana, że powstająca atrakcja przyciągnie turystów, także tych, którzy zechcą przyjechać w Bieszczady po raz pierwszy. Wielu z nich zdecydowanie wydłuży swój pobyt – uważa Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która uczestniczyła w prezentacji projektu.

Kolej Linowa w Solinie to wielkie inżynieryjne wyzywanie. Do montażu mają być użyte nowoczesne technologie. Np. do rozciągania pierwszej technicznej liny zostanie wykorzystany dron, który przeciągnie 4-milimetrową linę wykonaną z super wytrzymałego kevlaru. Dzięki temu będzie można potem łatwo i sprawnie rozmieścić właściwe liny docelowe o długości 3080 metrów.

Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie to aż 110 mln złotych.

Zobacz też:

Przeworska wąskotorówka Pogórzanin wróciła na trasę. Sezon 2021 otwarty

Rymanów-Zdrój ma nowe baseny

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
20 ° C
22 °
20 °
86 %
2.6kmh
0 %
wt.
19 °
śr.
29 °
czw.
31 °
pt.
34 °
sob.
34 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu