12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Będzie hit! Kolejka gondolowa nad zaporą!

REKLAMA

Kolej linowa w Solinie! Szykuje się prawdziwy turystyczny hit, który będzie całoroczną atrakcją. Z podniebnych wagoników będziemy mogli podziwiać zaporę, Jezioro Solińskie, a także wspaniałą panoramę gór. A kiedy? Już w przyszłym roku!

Kolej Linowa w Solinie to ogromne przedsięwzięcie Polskich Kolei Linowych, należących do Polskiego Funduszu Rozwoju. Pod wieloma względami będzie to unikat na saklę kraju – niewątpliwie największa atrakcja turystyczna regionu i pierwsza linia PKL na Podkarpaciu. Teraz przedstawiono szczegóły budowy, która już się rozpoczęła.

Kolejka w liczbach:

  • Długość trasy – 1,5 km
  • Pojemność wagoników – 8 pasażerów
  • Liczba podpór – 5
  • Wysokość najniższej podpory – 17 metrów
  • Wysokość najwyższej podpory – 75 metrów (najwyższa w Polsce)
  • Maksymalna liczba pasażerów przewiezionych przez godzinę – 1200 osób

Podróż 8-oosbowym wagonikiem rozpocznie się od stacji Plasza przy solińskim deptaku. Podczas kilkuminutowej przejażdżki turyści będą mieli okazję podziwiać w całej okazałości zaporę oraz Jezioro Solińskie.

Końcowa stacja zostanie ulokowana na górze Jawor. I tu będą następne atrakcje. Główna z nich to 50-metrowa wieża widokowa. Z niej zobaczymy trasę kolejki oraz panoramę Bieszczadów. Do tego będzie wkomponowana w otoczenie karczma, zostanie też otwarty na zboczu góry ciekawy park tematyczny o powierzchni aż 5 hektarów. Z pewnością każdy, kto się tu wybierze będzie miał co robić przez cały dzień.

– Jestem przekonana, że powstająca atrakcja przyciągnie turystów, także tych, którzy zechcą przyjechać w Bieszczady po raz pierwszy. Wielu z nich zdecydowanie wydłuży swój pobyt – uważa Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która uczestniczyła w prezentacji projektu.

Kolej Linowa w Solinie to wielkie inżynieryjne wyzywanie. Do montażu mają być użyte nowoczesne technologie. Np. do rozciągania pierwszej technicznej liny zostanie wykorzystany dron, który przeciągnie 4-milimetrową linę wykonaną z super wytrzymałego kevlaru. Dzięki temu będzie można potem łatwo i sprawnie rozmieścić właściwe liny docelowe o długości 3080 metrów.

Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie to aż 110 mln złotych.

Zobacz też:

Przeworska wąskotorówka Pogórzanin wróciła na trasę. Sezon 2021 otwarty

Rymanów-Zdrój ma nowe baseny

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj