24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Poszukiwacz skarbów wpakował się w kłopoty

REKLAMA

Poszukiwanie skarbów może być niesamowitą przygodą, ale trzeba uważać, aby nie narobić sobie kłopotów i „trafić pod paragraf”. 19-latek z Wielkich Oczu pod Lubaczowem teraz będzie musiał mocno tłumaczyć się ze znalezionych skarbów. To może skończyć się sądem.

Młodzieniec pasjonuje się historią i przy pomocy wykrywacza metali odkrywa jej ślady. Niedawno znalazł niewybuch. Postąpił bardzo rozsądnie i powiadomił służby. Znaleziskiem zajęli się saperzy.

Policjanci pochwaliły zachowanie poszukiwacza, ale przy okazji zainteresowały się jego innymi odkryciami. Okazało się, że 19-latek wykopał z ziemi całkiem sporą ilość historycznych pamiątek. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli 50 sztuk amunicji, trzy zapalniki artyleryjskie, kilkaset sztuk monet oraz przedmioty, które mogą być zabytkami.

– Zabezpieczone przedmioty zostaną poddane opinii biegłego. W przypadku, gdy potwierdzi, że są to zabytki archeologiczne, mężczyzna odpowie za naruszenie przepisów wynikających z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dodatkowo będzie odpowiadał za nielegalne posiadanie amunicji – mówią policjanci.

Policja uczula, że prawo jest jednoznaczne i o przepisach trzeba pamiętać. Zgodnie ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – osoba, która nie powiadomi o odkryciu zabytku w trakcie robót budowlanych lub ziemnych wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo dyrektora urzędu morskiego, podlega karze grzywny. Takiej samej karze podlega osoba, która nie powiadomi o przypadkowym odkryciu zabytku.

Nie wolno też posiadać także broni, amunicji, materiałów wybuchowych. Grozi za to do 8 lat więzienia.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj