9.1 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Poseł Braun gasi świece chanukowe w Sejmie

REKLAMA

12 grudnia w Sejmie był nie tylko gorącym dniem z powodu expose nowego premiera Donalda Tuska. Dzień zdominował incydent wywołany przez posła z Podkarpacia – Grzegorza Brauna.

12 grudnia, wybrany przez większość posłów na premiera przewodniczący PO Donald Tusk wygłosił expose, jednak kiedy nastąpił etap zadawanych pytań, w sejmowym holu wydarzył się incydent, który przyćmił wszystko. Poseł Grzegorz Braun (56 l.) chwycił za gaśnicę proszkową i zgasił nimi wystawione, nieopodal choinki, zapalone świece chanukowe, będące ważnym symbolem religii żydowskiej.

Na korytarzu zrobiło się ogromne zamieszanie. Wszystko rozegrało się na oczach dziennikarzy. – Co pan zrobił? Panie pośle? – słychać na nagraniach, które trafiły do sieci.

Posła Brauna próbowała powstrzymać kobieta, która uczestniczyła w uroczystości palenia świec chanukowych i była gościem w Sejmie. – Jestem lekarzem. Myślałam, że może coś się stało. Potem zobaczyłam, że poseł atakuje symbol ważny dla mnie religijnie. Zareagowałam, wtedy poseł prysnął mi gaśnicą w twarz. Źle się teraz czuję – relacjonowała kobieta w rozmowie z dziennikarzami.

Służby porządkowe musiały wkroczyć do akcji. Trzeba było usunąć zgromadzonych ludzi i przewietrzyć pomieszczenia.

Kara dla posła

Incydent już wywołał falę oburzenia. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję o wykluczeniu Brauna z obrad.

– Proszę opuścić salę posiedzeń – zwrócił się do Grzegorza Brauna Szymon Hołownia.

Jeszcze tego samego dnia zebrało się Prezydium Sejmu, które zdecydowało o karze finansowej dla posła. Wymierzono maksymalną karę: Półroczne pozbawienie diety poselskiej i pozbawienie połowy uposażenia poselskiego przez okres 3 miesięcy.

Marszałek zapowiada, że w najbliższym czasie do prokuratury trafi wniosek przeciw Braunowi za zakłócenie obrzędu religijnego, naruszenie nietykalności cielesnej i spowodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia. – Zero tolerancji dla takich zachowań w budynku Sejmu – powiedział marszałek Hołownia.

Tłumaczenie posła Brauna

Jak poseł Braun odniósł się do incydentu? Zrobił to na mównicy sejmowej zanim został usunięty z obrad: – Przypisano mi pobudki rasistowskie, gdy ja tymczasem przywracam stan normalności i równowagi, kładąc kres aktom satanistycznego, talmudycznego, rasistowskiego triumfalizmu, ponieważ takie jest przesłanie tych świąt – mówił Braun nawiązując do święta Chanuki, wyzywając posłów na dysputę „teologiczną”. – Chętnie podzielę się informacjami – dodał.

Co to jest Chanuka?

Święto Chanuki upamiętnia ponowne poświęcenie Drugiej Świątyni w Jerozolimie po powstaniu przeciwko Grekom w 164 r. p.n.e. i „cud światła” płonącego przez osiem dni świecznika. Potrwa do 15 grudnia tego roku. Jest to jedno z najważniejszych świąt żydowskich.


Komentarze

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj