24.8 C
Rzeszów
środa, 18 września, 2024

Por. Tadeusz Lutak, ps. „Pancerz” z Żarnowej. Ostatni żołnierz września 1939 r. i najstarszy czołgista

REKLAMA

Por. Tadeusz Lutak, ps. „Pancerz” z Żarnowej koło Strzyżowa jest twardy jak czołg. Niedawno skończył 105 lat. Jest jednym z ostatnich żyjących żołnierzy kampanii wrześniowej z 1939 r. To także najstarszy czołgista Wojska Polskiego, a zarazem najstarszy czołgista na świecie.

Pan Tadeusz zgłosił się do wojska na ochotnika. Był 1937 r. Został przydzielony do jednostki pancernej w Żurawicy pod Przemyślem. – Zaczynałem jako goniec motocyklowy – opowiada. – Do końca wszyscy mieli nadzieję, że Hitler nie napadnie na Polskę, ale stało się inaczej…

1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy rozpętały piekło II wojny światowej. Pan Tadeusz musiał walczyć. Został skierowany na front.

– Zanim wyjechaliśmy, odbyła się uroczysta masz polowa. A kilka godzin później już biliśmy się z wrogiem – wspomina.

Podczas kampanii wrześniowej był żołnierzem 121. kompanii czołgów lekkich w ramach 10. Brygady Kawalerii. Wzięty do niewoli w okolicach Starego Dzikowa, uciekł z transportu i powrócił do domu. Nie stracił hartu ducha i pozostał wciąż żołnierzem, ale działającym w konspiracji – w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Jego imieniem stał się pseudonim – „Pancerz”.

Odważny żołnierz walczył o ojczyznę, biorąc udział w wielu akcjach dywersyjnych. Zdobywał informacje wywiadowcze, np. związane z budową tunelu schronowego w Strzyżowie, w którym w 1941 r. doszło do spotkania Hitlera z Mussolinim. Niemcy wykorzystywali tutaj niewolniczą pracę m.in. miejscowej ludności. Wśród pracujących był także Tadeusz. Trudne warunki pracy nie przeszkodziły mu w prowadzeniu działalności konspiracyjnej. Udawało mu się nawet zdobywać materiały wybuchowe, których Niemcy używali do drążenia tunelu.

Brał też udział w akcji likwidacyjnej na Edwardzie Kochu w Niebylcu, który otrzymał wyrok śmierci za współpracę z Niemcami.

Po wejściu Sowietów został zmuszony wyjechać na tzw. Ziemie Odzyskane. Powrócił do rodzinnej Żarnowej w 1946 r., gdzie pracował jako masarz i rolnik.

Obecnie mieszka razem ze swoją rodziną. Cieszy się dobrym zdrowiem. Jest prawdziwą legendą i żywym świadkiem historii. Wcześniej bardzo często brał udział w akademiach i spotkaniach z młodzieżą.

Por. Tadeusz Lutak, ps. „Pancerz” 29 sierpnia skończył 105 lat. W tym szczególnym dniu dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie i dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM odwiedzili wyjątkowego jubilata. Były życzenia, gratulacje i oczywiście fascynujące rozmowy o historii.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj