12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Ponad 1200 rodzin ucierpiało w powodziach na Podkarpaciu. Otrzymają pomoc

REKLAMA

Nawałnice przez ostatnie dni pustoszyły Podkarpacie. Ucierpiało w nich ponad 1200 rodzin, którym przyznano prawo do pierwszego zasiłku pomocowego. Wypłacają go gminy. Trwa też szacowanie strat. Najbardziej poszkodowani, którym żywioł zniszczył domy, mogą liczyć na pomoc od państwa do 200 tys. zł na remont i odbudowę.

Gminy dostały już prawie 6 mln zł na wypłatę pierwszych zasiłków celowych. To kwota do 6 tys. zł. Ta pomoc przysługuje osobie lub rodzinie, która poniosła straty w wyniku zdarzenia losowego. W tej sytuacji chodzi o klęskę żywiołową. Zasiłek jest bezzwrotny i nie zależy od kryterium dochodowego.

Poszkodowani, którzy mają zrujnowane domy, mogą liczyć na wsparcie do 200 tys. zł na odbudowę i remont. Każdy przypadek jest badany i szacowany przez gminne komisje. Według zapewnień wojewody ma to odbywać się szybko i sprawnie.

W pomoc poszkodowanym angażuje się Kościół. W najbliższą niedzielę, 5 lipca – z inicjatywy biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby – we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych. Datki będą zbierane do puszek.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podjął decyzję o przekazaniu 200 tys. zł mieszkańcom Gminy Chmielnik jako pomoc dla poszkodowanych w czasie powodzi. – Odpowiednia uchwała trafi na najbliższą sesję Rady Miasta 7 lipca – informuje rzecznik prezydenta.

Zniszczone drogi i mosty

Ostatnie nawałnice doprowadziły do błyskawicznych powodzi, które dotknęły 29 miejscowości w 7 powiatach. Ucierpiały nie tylko domy, ale też mosty i drogi. W samej infrastrukturze drogowej straty szacuje się na 100 mln zł.

W Hadlach Szklarskich w pow. przeworskim kompletnie zniszczony został fragment drogi wojewódzkiej. W powiecie łańcuckim powódź zerwała mosty w miejscowościach Tarnawka oraz Handzlówka, nieprzejezdne są drogi powiatowe relacji: Husów – Tarnawka – (granice powiatu) Hadle Szklarskie oraz Albigowa- Handzlówka. Jednocześnie ze względu na zniszczoną infrastrukturę oraz osuwającą się ziemię, utrudnienia występują na drodze powiatowej – Albigowa – Husów oraz kilkunastu drogach gminnych.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj