-1 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Miasto pomoże chorym na Alzheimera. Będzie placówka z rehabilitacją i opieką

REKLAMA

Przy ul. Litewskiej w Rzeszowie zostanie wyremontowany budynek i powstanie w nim dzienny ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera. Będzie to pierwsza tego typu placówka w mieście! Pomoże nie tylko pacjentom, ale także ich opiekunom.

– Otrzymaliśmy 2,7 mln zł wsparcia z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, aby stworzyć ośrodek. To pozwoli nam prawie w całości pokryć koszty inwestycji, wnosząc tylko niewielki wkład z własnego budżetu – mówi pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Budynek będzie gotowy w listopadzie. Zostanie odnowiony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmieni się także otoczenie. Powstaną alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie i ogrodzenie. Dofinansowanie z ministerstwa ma być także przeznaczone na wyposażenie placówki, która zacznie działać już w grudniu.

Miasto pomoże chorym na Alzheimera. Placówka zapewni opiekę na 8 godzin

W Ośrodku wsparcia dla osób z otępieniami, w tym chorych na Alzheimera, znajdzie się miejsce dla 25 podopiecznych. Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie. Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności. Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną.

Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla samych podopiecznych, ale także dla ich opiekunów, którzy w tym czasie – będąc na przykład w pracy – nie muszą zatrudniać nikogo do opieki nad chorym członkiem rodziny.

Miasto podpisało umowę z rzeszowską firmą budowlaną PROFBUD, która wygrała przetarg na remont budynku przy ulicy Litewskiej.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj