21.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

Polska otworzyła granice, ale Słowacja nas nie wpuszcza. Nadal obostrzenia na przejściach z Ukrainą

REKLAMA

Wraca normalność na granicach. Od 13 czerwca Polska zniosła kontrole na granicach z krajami Unii Europejskiej. Na Podkarpaciu ograniczenia sanitarne nadal pozostają na przejściach z Ukrainą. Kontrole dokonywane są wyłącznie w Korczowej i Medyce, gdzie czynny jest tylko punkt odpraw dla pieszych.


Od 13 czerwca granicę wewnętrzną UE można przekraczać swobodnie w dowolnym miejscu, zarówno na kierunku do, jak i z Polski, ale planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim.

Tak jest na Słowacji. Od 10 czerwca do odwołania, poza wyjątkami, nie jest możliwy wjazd cudzoziemców na terytorium tego kraju. Jak informuje polska ambasada w Bratysławie, Słowacja podała wykaz państw, których obywatele są zwolnieni z obostrzeń. Na tej liście nie ma jednak Polski, zatem dotyczą nas ograniczenia. TUTAJ dostępne są szczegółowe zasady.

Na granicy z Ukrainą w dalszym ciągu zostają utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. Kontrole dokonywane są wyłącznie na przejściu granicznym w Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy) oraz w Medyce (wyłącznie ruch pieszy).

Zaktualizowano kategorie podróżnych, które mogą przekraczać granicę do Polski. Od 13 czerwca  będą mogli wjechać dodatkowo:

  • obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Na granicy z Ukrainą nadal realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej, a Straż Graniczna zbiera i rejestruje w bazie sanitarnej szczegółowe dane dotyczące miejsca pobytu osób kierowanych na kwarantannę – czytamy w komunikacie straży granicznej.

[yop_poll id=”14″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj