22.2 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Koniec z jazdą na zderzaku. Policja sprawdza odległości na drogach szybkiego ruchu

REKLAMA

Nie ma jazdy na zderzaku! Nie dość, że to bardzo niebezpieczne, do tego karalne. Należy zawsze pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, gdzie prędkości są ogromne, a czas na reakcję bardzo krótki. Od niedawna przepisy precyzyjnie określają, jaki powinien być minimalny dystans. Teraz czas na egzekwowanie nowego prawa. Rzeszowska drogówka już ruszyła ze specjalną akcją!

W poniedziałek (19/07) policjanci prowadzili specjalną akcję „Bezpieczna Odległość – Bezpieczna Droga”. Efekt? Podczas działań ujawnili 9 wykroczeń. Na kierujących pojazdami nałożono 8 mandatów, 1 kierowca dostał pouczenie.

Patrole będą już regularnie pojawić się na wiaduktach nad autostradą A4 i drogę ekspresową S19. Stąd wszystko widać jak na dłoni i można prowadzić pomiary.

Jak policja sprawdza dystans? Wykorzystuje do tego swoje radarowe mierniki prędkości – TRUCKAN 2. Te „suszarki” mają specjalny tryb i funkcję określania odległości.

Nowe przepisy

Od 1 czerwca 2021 weszły w życie nowe przepisy, które określają jaki ma być minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej. Wyrażony jest w metrach i określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

ZATEM: kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem. Jadący 120 km/h musi zachować odstęp 60 m, a poruszający się z prędkością 140 km/h – 70 m.

Jak samemu wymierzyć, czy zachowują właściwy dystans?

Jak zmierzyć prawidłową odległość? Oczywiście nikt nie będzie jechał z linijką. Pomocne mogą być punkty orientacyjne – choćby słupki kilometrowe rozmieszczone na drogach szybkiego ruchu co 100 metrów. Czyli przy 140 km/h należy utrzymać dystans co najmniej 3/4 odległości między słupkami. Albo też trochę więcej niż długość 4 tirów ((jeden ma 17 m).

Reguła 2 sekund

Aby ustawić sobie właściwy dystans można też posłużyć się regułą 2 sekund. Auto przed nami mija punkt orientacyjny, np. tablicę, wiadukt i rozpoczynamy powolne odliczanie. Jeśli dojeżdżamy do tego punktu dużej niż w 2 sekundy mamy prawidłową odległość.

Jadąc z prędkością 140 km/h pokonujemy 38 m/s, czyli w 2 sekundy przejedziemy 76 metrów.

Jaki mandat za niezachowanie odległości?

Brak bezpiecznego odstępu na drogach szybkiego ruchu kosztuje 500 zł.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA