10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Koniec z jazdą na zderzaku. Policja sprawdza odległości na drogach szybkiego ruchu

REKLAMA

Nie ma jazdy na zderzaku! Nie dość, że to bardzo niebezpieczne, do tego karalne. Należy zawsze pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, gdzie prędkości są ogromne, a czas na reakcję bardzo krótki. Od niedawna przepisy precyzyjnie określają, jaki powinien być minimalny dystans. Teraz czas na egzekwowanie nowego prawa. Rzeszowska drogówka już ruszyła ze specjalną akcją!

W poniedziałek (19/07) policjanci prowadzili specjalną akcję „Bezpieczna Odległość – Bezpieczna Droga”. Efekt? Podczas działań ujawnili 9 wykroczeń. Na kierujących pojazdami nałożono 8 mandatów, 1 kierowca dostał pouczenie.

Patrole będą już regularnie pojawić się na wiaduktach nad autostradą A4 i drogę ekspresową S19. Stąd wszystko widać jak na dłoni i można prowadzić pomiary.

Jak policja sprawdza dystans? Wykorzystuje do tego swoje radarowe mierniki prędkości – TRUCKAN 2. Te „suszarki” mają specjalny tryb i funkcję określania odległości.

Nowe przepisy

Od 1 czerwca 2021 weszły w życie nowe przepisy, które określają jaki ma być minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej. Wyrażony jest w metrach i określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

ZATEM: kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem. Jadący 120 km/h musi zachować odstęp 60 m, a poruszający się z prędkością 140 km/h – 70 m.

Jak samemu wymierzyć, czy zachowują właściwy dystans?

Jak zmierzyć prawidłową odległość? Oczywiście nikt nie będzie jechał z linijką. Pomocne mogą być punkty orientacyjne – choćby słupki kilometrowe rozmieszczone na drogach szybkiego ruchu co 100 metrów. Czyli przy 140 km/h należy utrzymać dystans co najmniej 3/4 odległości między słupkami. Albo też trochę więcej niż długość 4 tirów ((jeden ma 17 m).

Reguła 2 sekund

Aby ustawić sobie właściwy dystans można też posłużyć się regułą 2 sekund. Auto przed nami mija punkt orientacyjny, np. tablicę, wiadukt i rozpoczynamy powolne odliczanie. Jeśli dojeżdżamy do tego punktu dużej niż w 2 sekundy mamy prawidłową odległość.

Jadąc z prędkością 140 km/h pokonujemy 38 m/s, czyli w 2 sekundy przejedziemy 76 metrów.

Jaki mandat za niezachowanie odległości?

Brak bezpiecznego odstępu na drogach szybkiego ruchu kosztuje 500 zł.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj