15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Pogrzeb po 70 latach. Książę wrócił do Przeworska

REKLAMA

To był wyjątkowy pogrzeb. Był spełnieniem marzenia wielkiego człowieka, a zarazem przedstawiciela rodu, któremu Przeworsk wiele zawdzięcza. Każdy zakątek miasta o tym przypomina.

20 stycznia w Przeworsku odbył się pogrzeb księcia Andrzeja Lubomirskiego. Zmarł w 1953 r. w dalekiej Brazylii. Ale jego ostatnią wolą był powrót do ojczyzny. Opuścił ją w 1944 r., tuż przed wkroczeniem armii czerwonej. Zdawał sobie sprawę, że komuniści takich jak on – przedstawiciela arystokracji – traktują jak wroga ludu. Groziło mu wielkie niebezpieczeństwo. Wyjechał na Zachód i tułał się po Europie. Człowiek, który zostawił olbrzymi, budowany przez wiele pokoleń, majątek, wylądował w domu dla ubogich starców w Brukseli. Ostatecznie wyjechał do Ameryki Południowej.

Teraz dzięki staraniom komitetu honorowego udało się sprowadzić szczątki ostatniego ordynata. W sobotę jego trumna została wyprowadzona z pałacu. Ułożono ja na powozie zaprzężonym w dwa białe konie i przykryto biało-czerwoną flagą.

Kondukt żałobny w asyście żołnierzy, strażaków i policjantów przeszedł przez miasto do Bazyliki Kolegiackiej. Tam w krypcie pod Bożym Grobem złożono szczątki księcia. Trumna znalazła się we wnęce obok trumny jego dziadka Henryka Lubomirskiego. Ten rozdział wielkiego rodu został zamknięty.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj