11 C
Rzeszów
środa, 31 maja, 2023

Świat pożegnał Benedykta XVI. Trumna z ciałem została złożona do grobu w Bazylice św. Piotra

REKLAMA

W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. – Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! – powiedział podczas nad trumną swojego poprzednika papież Franciszek.

Podczas uroczystości papież Franciszek zaznaczył, że podczas liturgii wspólnota kościelna chce powierzyć swego brata w ręce Ojca. – Niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę płonącą olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia – powiedział Ojciec Święty.

Pogrzeb Benedykta XVI

5 stycznia o 8:45 cyprysowa trumna z ciałem Benedykta została wniesiona na Plac Św. Piotra, gdzie zgromadzili się wierni na modlitwie różańcowej. Na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra („Sagrato”) trumna została ustawiona w widocznym z daleka miejscu obok ołtarza.

O godz. 9.30 rozpoczęła się druga, publiczna część uroczystości uroczystym śpiewem „Requiem aeternam dona ei, Domine” (Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie): celebracja Mszy św. za zmarłych, tzw. Requiem.

Papież Franciszek sam nie celebrował Mszy św., ale jej przewodniczył.

Uroczystości pogrzebowe Papieża Seniora w dużej mierze były podobne do pogrzebu Jana Pawła II. Przewidziano jedynie nieznaczne modyfikacje ze względu na inny status Papieża, który ustąpił z urzędu.

W sumie w koncelebrze brało udział ponad 120 kardynałów, 400 biskupów i 4 tys. kapłanów.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13 °
8.5 °
83 %
4.1kmh
0 %
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
19 °
sob.
16 °
niedz.
12 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu