16 C
Rzeszów
środa, 6 lipca, 2022

Najnowsze

Pogoda daje w kość. Wystarczy ulewa i są problemy

Pogoda daje w kość. Wystarczy byle burza i są podtopienia. W wielu miejscowościach trwa usuwanie skutków po ostatnich ulewach. Podkarpaccy strażacy w niedzielę i poniedziałek interweniowali ponad 400 razy.

REKLAMA

Ostatnie ulewy spowodowały lokalne podtopienia. Niedzielna nawałnica przeraziła mieszkańców Grodziska Górnego, kiedy lokalna rzeczka zaczęła spływać z siłą wodospadu i rozlewać się na okolicę. Pod wodą znalazło się boisko, plac targowy. Podtopiony został dom weselny. Ludzie zaczęli pośpiesznie układać worki z piaskiem bojąc się, że fala będzie wzbierać i zagrozi domom. – Dzięki barykadzie obroniliśmy naszą posesję. Obyło się bez strat – mówi pan Stanisław.

W poniedziałek, dzień po ulewie, nie było już śladu po wielkiej wodzie. Gdzieniegdzie znajdowały się tylko rozlewiska. Trzeba było usunąć szlam z chodników i jezdni. Strażacy udrażniali koryto rzeki, którą spływały konary.

Ulewy dały się we znaki także w Rzeszowie, gdzie woda wdarła się do centrum handlowego Europa przy al. Piłsudskiego.

Mieszkańcy w poniedziałek sprzątali także Chmielnik pod Rzeszowem, gdzie także doszło do lokalnych podtopień. Gdzieniegdzie ucierpiały prywatne posesje.

W sumie podkarpaccy strażacy w niedzielę (18 lipca) wyjeżdżali 282 razy do usuwania skutków burz.

– Nasze działania polegały głównie na wypompowywaniu wody z piwnic, udrożnianiu przepustów drogowych i usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i chodnikach. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach rzeszowskim, leżajskim, mieleckim i przeworskim. Na szczęście nikt nie został ranny – relacjonuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Poniedziałek był także burzowy. Strażacy interweniowali blisko 144 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: przeworskim – 29 i sanockim.

Podtopionych zostało kilka budynków w Urzejowicach.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
16 ° C
16.1 °
15.9 °
95 %
5.7kmh
75 %
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
19 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu