20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Pogoda daje w kość. Wystarczy ulewa i są problemy

REKLAMA

Pogoda daje w kość. Wystarczy byle burza i są podtopienia. W wielu miejscowościach trwa usuwanie skutków po ostatnich ulewach. Podkarpaccy strażacy w niedzielę i poniedziałek interweniowali ponad 400 razy.

Ostatnie ulewy spowodowały lokalne podtopienia. Niedzielna nawałnica przeraziła mieszkańców Grodziska Górnego, kiedy lokalna rzeczka zaczęła spływać z siłą wodospadu i rozlewać się na okolicę. Pod wodą znalazło się boisko, plac targowy. Podtopiony został dom weselny. Ludzie zaczęli pośpiesznie układać worki z piaskiem bojąc się, że fala będzie wzbierać i zagrozi domom. – Dzięki barykadzie obroniliśmy naszą posesję. Obyło się bez strat – mówi pan Stanisław.

W poniedziałek, dzień po ulewie, nie było już śladu po wielkiej wodzie. Gdzieniegdzie znajdowały się tylko rozlewiska. Trzeba było usunąć szlam z chodników i jezdni. Strażacy udrażniali koryto rzeki, którą spływały konary.

Ulewy dały się we znaki także w Rzeszowie, gdzie woda wdarła się do centrum handlowego Europa przy al. Piłsudskiego.

Mieszkańcy w poniedziałek sprzątali także Chmielnik pod Rzeszowem, gdzie także doszło do lokalnych podtopień. Gdzieniegdzie ucierpiały prywatne posesje.

W sumie podkarpaccy strażacy w niedzielę (18 lipca) wyjeżdżali 282 razy do usuwania skutków burz.

– Nasze działania polegały głównie na wypompowywaniu wody z piwnic, udrożnianiu przepustów drogowych i usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i chodnikach. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach rzeszowskim, leżajskim, mieleckim i przeworskim. Na szczęście nikt nie został ranny – relacjonuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Poniedziałek był także burzowy. Strażacy interweniowali blisko 144 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: przeworskim – 29 i sanockim.

Podtopionych zostało kilka budynków w Urzejowicach.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj