12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Będą nas masowo testować. Największa operacja w historii

REKLAMA

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział masowe wykonanie testów przesiewowych na koronawirusa w trzech województwach. Wśród nich wymienione jest Podkarpacie. Byłaby to największa taka operacja logistyczna w historii. Nasz region liczy 2,1 mln mieszkańców.

Oprócz Podkarpacia, testy przesiewowe miały być wykonane także w Małopolsce i na Śląsku.

– W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – mówił w sobotę na konferencji prasowej minister.

Do badań mają być używane testy antygenowe. Do Polski właśnie dotarł milion zestawów, a w najbliższym czasie spodziewana jest dostawa następnych milionów. Testy antygenowe są szybsze, wynik jest za ok. 15 minut. Uważane są jednak za mniej dokładne, niż testy genetyczne.

Z informacji, które docierają z ministerstwa na razie nie wiadomo jak technicznie będzie przeprowadzana cała operacja. Brane są pod uwagę 2 modele:

nr 1 – testy będą organizować lekarze rodzinni,

nr 2 – wykorzystanie zostaną sieci punktów drive thru i wtedy skierowanie otrzymamy np. SMS, a stawienie się na badaniu byłoby obowiązkowe.

Ostatnio podobne masowe badania przeprowadzono na Słowacji. Zbadano dwie trzecie populacji. Nieco ponad 1 proc. miał wynik dodatni. Na 3,6 mln wykonanych testów – wykryto 38 359 nowych przypadków.

Masowe testy chce też przeprowadzić Austria. Po co się to robi?
Pozwala to zlokalizować ogniska infekcji i szybciej odizolować osoby zakażone od zdrowych. – Może to być sposób, aby uniknąć całkowitego lockdownu – przekonują epidemiolodzy.

Akcja masowych testów będzie z pewnością też testem jak wykonać potem akcję masowych szczepień.

Czy możemy odmówić badania na koronawirusa?

Oto, co można przeczytać na stronach rządowych w tym temacie:

„Zasadą jest, że diagnozowanie i leczenie następuje za świadomą zgodą pacjenta. Są jednak od tego wyjątki, podyktowane ważnym interesem społecznym i ochroną zdrowia publicznego. Jednym z nich jest obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań), w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa” – czytamy na stronach rządowych.

[yop_poll id=”52″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj