Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział masowe wykonanie testów przesiewowych na koronawirusa w trzech województwach. Wśród nich wymienione jest Podkarpacie. Byłaby to największa taka operacja logistyczna w historii. Nasz region liczy 2,1 mln mieszkańców.
Oprócz Podkarpacia, testy przesiewowe miały być wykonane także w Małopolsce i na Śląsku.
– W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – mówił w sobotę na konferencji prasowej minister.
Zobacz też:
Do badań mają być używane testy antygenowe. Do Polski właśnie dotarł milion zestawów, a w najbliższym czasie spodziewana jest dostawa następnych milionów. Testy antygenowe są szybsze, wynik jest za ok. 15 minut. Uważane są jednak za mniej dokładne, niż testy genetyczne.
Z informacji, które docierają z ministerstwa na razie nie wiadomo jak technicznie będzie przeprowadzana cała operacja. Brane są pod uwagę 2 modele:
nr 1 – testy będą organizować lekarze rodzinni,
nr 2 – wykorzystanie zostaną sieci punktów drive thru i wtedy skierowanie otrzymamy np. SMS, a stawienie się na badaniu byłoby obowiązkowe.
Ostatnio podobne masowe badania przeprowadzono na Słowacji. Zbadano dwie trzecie populacji. Nieco ponad 1 proc. miał wynik dodatni. Na 3,6 mln wykonanych testów – wykryto 38 359 nowych przypadków.
Masowe testy chce też przeprowadzić Austria. Po co się to robi?
Pozwala to zlokalizować ogniska infekcji i szybciej odizolować osoby zakażone od zdrowych. – Może to być sposób, aby uniknąć całkowitego lockdownu – przekonują epidemiolodzy.
Akcja masowych testów będzie z pewnością też testem jak wykonać potem akcję masowych szczepień.
Czy możemy odmówić badania na koronawirusa?
Oto, co można przeczytać na stronach rządowych w tym temacie:
„Zasadą jest, że diagnozowanie i leczenie następuje za świadomą zgodą pacjenta. Są jednak od tego wyjątki, podyktowane ważnym interesem społecznym i ochroną zdrowia publicznego. Jednym z nich jest obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań), w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa” – czytamy na stronach rządowych.
[yop_poll id=”52″]