24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

21-latek podejrzany o wyciek z Pentagonu

REKLAMA

21-letni Jack Teixeira, żołnierz Gwardii Narodowej – zdaniem amerykańskich śledczych – stał za wyciekiem tajnych dokumentów, które trafiły do internetu. W USA mało kto wierzy, by prowadził swoją operację sam. Sprawa stała się największym skandalem tajnych służb od czasów Edwarda Snowdena.

Po tym jak tajne dokumenty wypłynęły do mediów, 21-latek został dość szybko namierzony. Silnie uzbrojeni agenci federalni aresztowali Teixeirę w domu jego matki w North Dighton w stanie Massachusetts.

Mężczyzna jest podejrzany o ujawnienie dziesiątek poufnych dokumentów wywiadu USA związanych z wojną na Ukrainie za pośrednictwem platformy wykorzystywanej przez graczy – Discord. Swoimi rewelacjami dzielił się w zamkniętej grupie liczącej 20-30 osób. „Chciał, abyśmy wiedzieli coś o świecie” – miał powiedzieć mediom jeden z jej członków.

Tajne dokumenty Departamentu Obrony, oznaczone jako „Ściśle Tajne” i „Tajne”, zawierały szczegółowe informacje o amerykańskich wysiłkach szpiegowskich przeciwko Rosji, a także tajemnice dotyczące Korei Południowej, Izraela, czy Tajwanu.

„Teixeira po raz pierwszy zaczął udostępniać opisy tajnych dokumentów w październiku, zanim ostatecznie umieścił setki tajnych stron w kanale gier” – pisze dziennik New York Post. Udostępniane przez niego materiały przenikły na inne fora, potem kanałów społecznościowych, a w końcu do mediów.

Jack Teixeira, wstąpił do Gwardii Narodowej Massachusetts Air we wrześniu 2019 roku. Był odpowiedzialny za utrzymanie wojskowego sprzętu komunikacyjnego.

Teixeirze postawiono dwa zarzuty, wyniesienia i przetrzymywania dokumentów niejawnych. Za każdy z tych czynów grozi do 10 lat więzienia. Na razie jest aresztowany.

Sprawa Teixeira porównywana jest do afery wywołanej przez Edwarda Snowdena, amerykańskiego demaskatora, byłego pracownika CIA, który ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów, co zostało opisane jako największy wyciek tajnych informacji w historii USA.

Młody żołnierz działał też w stylu Juliana Assange’a (51 l.) – założyciela WikiLeaks, który jest obecnie przetrzymywany w więzieniu Belmarsh w Londynie. Ma zostać poddany ekstradycji do USA, gdzie zostanie oskarżony o szpiegostwo i publikowanie setek tysięcy niejawnych dokumentów związanych z wojnami w Iraku i Afganistanie. W Ameryce grozi mu 175 lat więzienia.

Źródło: New York Post, Fox News, Inres24

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj