20 C
Rzeszów
niedziela, 14 sierpnia, 2022

Najnowsze

Podejrzany o korupcję były prezes sądu tymczasowo aresztowany

Marek Z., były prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu został zatrzymany przez agentów rzeszowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego. Prawnik jest podejrzany o przyjęcie 100 tys. zł łapówki za wydanie korzystnego wyroku. Śledztwo w tej sprawie toczy się od wielu miesięcy, ale teraz uchylono sędziemu immunitet. W środę ma zapaść decyzja, czy zostanie aresztowany.

REKLAMA

– Zatrzymany został doprowadzony do Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszał zarzuty – informuje Biuro Prasowe CBA.

Według prokuratury na początku 2018 r. w Jarosławiu sędzia zażądał i przyjął 100 tys. zł w zamian za wydanie korzystnego wyroku dla podkarpackiego przedsiębiorcy Macieja M., dotyczącego umorzenia przepadku kwoty – 2 mln zł.

Marek Z. miał rozpatrywać sprawę w składzie jednoosobowym. Według ustaleń śledczych, stwierdził, że jest ona już przedawniona, zatem i tak byłaby umorzona. Nie poinformował jednak o tym mężczyzny, którego ona dotyczyła.

Pod koniec października 2019 r. prokuratura skierowała do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie wniosek o wyrażenie zgody na aresztowanie sędziego i przedstawienie zarzutów. Sąd się na to zgodził, ale Marek Z. odwołał się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tuż po tym jak zapadła prawomocna decyzje o uchyleniu immunitetu, sędzia – zaraz po wyjściu z sądu – został zatrzymany przez CBA.

W środę sędzia został aresztowany.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
20 ° C
22.4 °
20 °
88 %
3.6kmh
75 %
niedz.
29 °
pon.
31 °
wt.
31 °
śr.
31 °
czw.
32 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu