24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Na Podkarpacie wkroczyła nowa sieć dyskontów. W Rzeszowie otwarto pierwszy sklep

REKLAMA

Firma liczy ponad 100 lat i w swojej branży jest światowym gigantem. Choć dyskonty niemieckiej sieci Aldi są obecnie w Polsce od 2006 r. dotąd były głównie lokalizowane w południowo-zachodnich województwach. Teraz podbijają Podkarpacie. Na początku grudnia ubiegłego roku otwarto pierwszy sklep w Nisku, a od 21 kwietnia działa market w Rzeszowie.

Sklep w Rzeszowie mieście się w kompleksie Stara Szwalnia przy ul. Okulickiego 10. Z okazji otwarcia do 30 kwietnia na klientów czekają liczne okazje.

Market powierzchniowo jest dużo mniejszy niż standardowe sklepy np. w Niemczech, gdzie dyskonty tej firmy można spotkać praktycznie w każdej miejscowości. Ale zaopatrzenia nie brakuje. Są lodówki z mięsem i wędlinami, piekarnia, dział z warzywami, słodycze, napoje, a także kosze z wybranymi artykułami przemysłowymi. Zauważyliśmy, że większość produktów spożywczych na półkach pochodzi od polskich producentów.

Otwarcie pierwszego sklepu Aldi w Rzeszowie przyciągnęło wielu klientów. Nie wszyscy mogli wejść od razu z powodu obostrzeń sanitarnych. Stąd kolejka przed wejściem. Ale czas oczekiwania był dość krótki.

Pierwszego dnia nie brakowało niespodzianek. Klienci otrzymywali materiałową torbę na zakupy gratis i coś słodkiego. Do tego z paragonem można było odebrać kawę i ciastko z food trucka na parkingu.

Krótka historia ALDI

Firma powstała w 1913 roku w Schonnebeck – północno-wschodniej dzielnicy Essen, kiedy to Anna Albrecht otworzyła mały sklep spożywczy. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, po śmierci męża, w sklepie zaczęli pomagać jej małoletni synowie Karl i Theodor. To oni po wojnie przejęli rodzinny interes i bardzo szybko go rozwinęli, przekształcając delikatesy w dyskont spożywczy. Bracia stali się jednymi z najbogatszych ludzi w Niemczech i na świecie.

W latach 60. XX w. spółka się podzieliła i każdy z braci kierował odrębną jej częścią. Utworzono Aldi Süd (Południe), które inwestowało w części południowej Niemiec, a także potem w USA i Aldi Nord (Północ), którym kierował Theo Albrecht. Ta część firmy zajęła się inwestycjami w Europie, w tym Polsce.

W 1971 r. Theo Albrecht został uprowadzony dla okupu. Porywacze uwolnili go po 17 dniach, gdy firma zapłaciła im 7 mln marek, co było wtedy rekordem w historii RFN. Jak pisały media, ponoć przestępcy mieli wątpliwości, czy porwali właściwą osobę, bo ich ofiara wydała im się… zbyt biednie ubrana.

Theo i jego brat byli ludźmi skromnymi, dbającymi o prywatność. Stronili od mediów, publicznych wystąpień, konferencji, a nawet od spotkań z kontrahentami z branży.

Theo Albrecht (†88 l.) zmarł w 2010 r., a jego brat Karl († 94 l.) w 2014 r. Ich handlowy gigant nadal pozostaje rodzinną firmą. Koncern, podzielony na dwie grupy, obecnie ma na świecie ponad 10 tys. sklepów.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj