10 C
Rzeszów
czwartek, 28 września, 2023

Pierwsze Mieszkanie. Państwo dopłaci do kredytu

REKLAMA

Pierwsze Mieszkanie – to nowy rządowy program. Państwo dołoży się do kredytu, w ten sposób ułatwi pozyskanie własne domu czy mieszkania.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest Bezpieczny Kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Kredyt możesz otrzymać do wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego możesz korzystać przez 10 lat.

Przepisy już uchwalił Sejm. Ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat i podpisać prezydent. Jeśli nie będzie przeszkód, nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca tego roku.

Jak to działa?

Jak działa program? Oto przykład:

Małżeństwo z jednym dzieckiem wzięło kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%. W okresie 10 lat dopłata od rządu pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały. Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł. 

Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet*). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.

Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4213,44 zł.

Jakie muszę spełnić warunki, by uzyskać bezpieczny kredyt 2%?

⮕ posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać,

⮕ przed dniem udzielania kredytu mieszkaniowego nie posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu, jednorodzinnego oraz nie może mu przysługiwać spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,

⮕ w dniu udzielenia kredytu beneficjent nie może mieć ukończone 45 lat. 

Nowe przepisy przewidują pomoc nie tylko w zakupie mieszkania. Możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

*raty annuitetowe to schemat spłaty długu, w którym wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe mają równe wysokości.

Szczegóły programu dostępne są na stronie rządowej – TUTAJ.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA