23.4 C
Rzeszów
wtorek, 18 czerwca, 2024

Pierwsze Mieszkanie. Państwo dopłaci do kredytu

REKLAMA

Pierwsze Mieszkanie – to nowy rządowy program. Państwo dołoży się do kredytu, w ten sposób ułatwi pozyskanie własne domu czy mieszkania.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest Bezpieczny Kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Kredyt możesz otrzymać do wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego możesz korzystać przez 10 lat.

Przepisy już uchwalił Sejm. Ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat i podpisać prezydent. Jeśli nie będzie przeszkód, nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca tego roku.

Jak to działa?

Jak działa program? Oto przykład:

Małżeństwo z jednym dzieckiem wzięło kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%. W okresie 10 lat dopłata od rządu pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały. Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł. 

Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet*). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.

Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4213,44 zł.

Jakie muszę spełnić warunki, by uzyskać bezpieczny kredyt 2%?

⮕ posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać,

⮕ przed dniem udzielania kredytu mieszkaniowego nie posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu, jednorodzinnego oraz nie może mu przysługiwać spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,

⮕ w dniu udzielenia kredytu beneficjent nie może mieć ukończone 45 lat. 

Nowe przepisy przewidują pomoc nie tylko w zakupie mieszkania. Możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

*raty annuitetowe to schemat spłaty długu, w którym wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe mają równe wysokości.

Szczegóły programu dostępne są na stronie rządowej – TUTAJ.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj