16.6 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Pendolino wystartuje z Przemyśla! Nawet trzy kursy dziennie

REKLAMA

– Pendolino jest najdroższe, ale miejsca w nim wyprzedają się najszybciej – mówi mi pani w okienku na stacji w Rzeszowie. Wkrótce będzie oferowała jeszcze więcej biletów na EIP, czyli Express Intercity Premium. Z Podkarpacia mają kursować dodatkowe pociągi tej klasy, a ich trasa będzie wydłużona do Przemyśla. Skorzystają na tym także pasażerowie ze stacji pośrednich – Łańcuta, Przeworska i Jarosławia.

PKP Intercity otrzymało zgodę na wydłużenie Pendolino do Przemyśla. Zielone światło wydał w marcu Urząd Transportu Kolejowego. Przewoźnik już może myśleć na wprowadzeniu takich pociągów do swojej oferty, jednak najwcześniej od grudnia 2023 r.

Superszybki pociąg ma połączyć Przemyśl z Gdynią. Jeśli tak się stanie, będzie to najdłuższa trasa Pendolino w Polsce. Przewidywane są dwa kursy dziennie!

Znany jest nawet wstępny rozkład. Godzina odjazdu z Przemyśla to 5:59 i 9:59. Ale to nie wszystko. Przewidywane jest również Pendolino z Przemyśla do Warszawy, które startowałoby o godz. 14:29, a do celu dojeżdżałoby w 4 i pół godziny – półtorej godziny krócej niż pociąg IC!

W sumie region zyskałby trzy pary pociągów. Wszystkie połączenia – przez Kraków.

Kolej przyznaje, że EPI na Podkarpaciu – na nowym wydłużonym odcinku – zatrzymywałby się w Jarosławiu, Przeworsku i Łańcucie.

Dotychczas Podkarpacie ma dziennie tylko jeden kurs Pendolino na trasie Rzeszów-Gdynia-Rzeszów. Skład wyjeżdża o godz. 6:17, a potem wraca do Rzeszowa o godz. 21:53. Czas podróży to 7 godzin i 19 minut. W regionie na trasie pociąg ma przystanek tylko w Dębicy. Po zmianach także to miasto miałoby dziennie 6 EPI – 3 w kierunku Gdyni i 3 w kierunku Rzeszowa i Przemyśla.

Najdroższy i najbardziej popularny

Ze względu na czas podróży i komfort, Pendolino cieszy się ogromną popularnością. Bywa, że w wakacyjne weekendy, albo w casie majówki i świąt w dniu wyjazdu nie można już dostać biletów, bo wszystkie miejsca są wcześniej wyprzedane. Mimo że bilety są najdroższe! Cena biletu normalnego z obowiązkową miejscówką na całej trasie (z Rzeszowa do Gdyni) to 255 zł.

W zwykłym pociągu IC – bilet kosztuje dużo taniej – około 100 zł, ale często trzeba liczyć się z przesiadkami i czasem podróży, który niekiedy sięga nawet 12 godzin.

23
Pendolino

Czy podróżowałaś/eś Pendolino?

pendolino124 e1679244069732

Zobacz:

Taniej w Intercity. Zatwierdzono obniżkę biletów

Promocje na pociąg. Sprawdź, jak taniej podróżować

Komfort i elegancja. Będziemy podróżować w takich wagonach

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA