14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało pół miliona pszczół

REKLAMA

Idziesz na zakupy i zastanawiasz się skąd tu tyle pszczół? Wystarczy spojrzeć w górę. Na dachu Galerii Rzeszów otwarto pierwszą pasiekę w centrum miasta. Pół miliona owadów bzyczy i produkuje zdrowy miód.

Pasieka to pomysł braci pszczelarzy Rafała i Macieja Szela. Włączyła się do niego galeria oraz miasto. Na dachu sklepu, kilka dobrych pięter nad ziemią, na specjalnym drewnianym podeście ustawiono 5 okazałych uli, wykonanych z drzewa jodłowego. Choć pszczele domki z regału stoją na ziemi, taka wysokość nie stanowi dla nich żadnego problemu.

– Pszczoły od wieków wybierają najchętniej miejsca położone wysoko. Tam czują się najbezpieczniej. Wszystko po to, by obrona gniazda podejmowana była tylko w ostateczności. Dlatego, gdyby same miały decydować, to zamieszkałyby na wysokości od 3 do ponad 20 metrów. Ustawienie uli na poziomie gruntu, nie wynika z ich wyboru. Tak zrobił człowiek, aby było mu wygodniej prowadzić hodowlę – mówi Rafał Szela.

Choć wokół więcej betonu niż ukwieconych łąk, bracia pszczelarze są spokojni o owady z galerii.

– Rzeszowskie śródmieście to jedna z najbardziej zielonych części miasta. W zasięgu lotu pszczół znajdują się liczne parki, ukwiecone skwery i ogrody przydomowe, tereny nad zalewem oraz te zlokalizowane nieopodal mostu Tadeusza Mazowieckiego. W promieniu 3 km mają zatem doskonałe warunki do gromadzenia niezbędnych zapasów nektaru i pyłku kwiatowego – tłumaczy pan Rafał.

Jak podkreślają pszczelarze klienci galerii nie mają się czego obawiać, że nagle jakaś natręta pszczółka będzie latała im koło nosa.

– To są bardzo zapracowane owady. Mają zbyt dużo swoich obowiązków, by zwracać na nas, przechodniów uwagę – podkreśla Maciej Szela.

Pasieka w centrum miasta będzie dawać zdrowy miód, ale ma też edukować, aby lepiej zrozumieć rolę pszczół w naszym otoczeniu. Na miejscu będzie działać studio nagraniowe. Powstawać mają tu filmy poświęcone właśnie pszczelarskiej tematyce.

[yop_poll id=”41″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj