11 C
Rzeszów
środa, 31 maja, 2023

Papież Franciszek zgodził się na beatyfikację rodziny Ulmów. Będzie 9 błogosławionych z Markowej

REKLAMA

Rodzina Ulmów stała się symbolem ofiarności Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Zapłaciła za to najwyższą cenę. Zamordowani rodzice i ich dzieci zostaną teraz wyniesieni na ołtarze. Decyzję ogłosił papież Franciszek. Będziemy mieli 9 błogosławionych z Markowej. Już wiadomo, gdzie i kiedy odbędą się uroczystości.


Radosną wiadomość wiernym o decyzji papieża przekazał w Polsce metropolita przemyski abp Adam Szal. Wcześniej informował, że Ojciec Święty uznał, że Józef i Wiktoria Ulmowie razem z ich 7 dzieci, w tym dzieckiem nienarodzonym zasługują na tytuł męczenników Kościoła Katolickiego. Papież Franciszek decyzję w tej sprawie podjął w wyjątkowym dla siebie dniu – swoich 86. urodzin! Teraz już wiadomo gdzie i kiedy obędzie się obrzęd beatyfikacji.

Jak przekazał abp Adam Szal – zgodnie z decyzją papieża – na dzień uroczystości wyznaczono 10 września 2023. Miejsce? Markowa! Podczas beatyfikacji przedstawicielem Ojca Świętego będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Papież Franciszek | Fot. Depositphotos
Papież Franciszek | Fot. Depositphotos

– Szczegóły odnośnie czasu i miejsca beatyfikacji czcigodnych Sług Bożych z Markowej zostaną podane do publicznej wiadomości po uzgodnieniu z odpowiednimi urzędami Stolicy Apostolskiej – zaznaczył metropolita.

Żywa pamięć wśród mieszkańców

Rodzina Ulmów zasługuje na świętość nie tylko w opiniach postulatorów procesu beatyfikacyjnego, kardynałów i Ojca Świętego. Od dawna tak uważają mieszkańcy Markowej pod Łańcutem. Nigdy nie zapomnieli o bohaterstwie swoich sąsiadów. Ich wspomnienie wciąż ściska za serca – mimo, że od potwornej zbrodni minęło już 78 lat.

Dramat o świecie. Żandarmi nie mieli litości

Był 24 marca 1944 r. Józef Ulma, jego żona Wiktoria i szóstka ich dzieci zostali rozstrzelani razem z ośmioma Żydami, których polska rodzina ukrywała w swoim domu w Markowej.

– Józef był bardzo religijnym człowiekiem, dlatego sumienie nie pozwalało mu odmówić pomocy prześladowanym przez hitlerowców sąsiadom. W jego domu zawsze leżała Biblia z podkreśloną przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie – wspominał wuja jego bratanek, Jerzy Ulma.

Józef miał nadzieję, że dotrwają do końca wojny. Do wyzwolenia zabrakło zaledwie kilku miesięcy. Gospodarz został jednak zadenuncjowany przez policjanta, pochodzenia ukraińskiego, który przejął majątek jednej z ukrywanych rodzin. Żandarmi nie mieli żadnej litości. Najpierw rozstrzelali Józefa i jego żonę Wiktorię w 9. miesiącu ciąży, która w trakcie masakry zaczęła rodzić. Na śmierć rodziców patrzyło sześcioro zapłakanych i piszczących z przerażenia dzieci. Ich też nie oszczędził szwadron śmierci. – Patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów – krzyczał żandarm Joseph Kokott, oddając do nich serię strzałów.

Kaci cieszyli się życiem

Tylko czeski volksdeutsch – Joseph Kokott został osądzony w Rzeszowie. Karę śmierci zamieniono mu na dożywocie, a potem na 25 lat więzienia. Nie odzyskał wolności. Zmarł w 1980 r. za kratami. Dowódca grupy zabójców – porucznik Eilert Dieken, po wojnie był policjantem w Essen w RFN. Zmarł z przyczyn naturalnych, zanim zakończyło się wszczęte przeciwko niemu śledztwo. Los dwóch innych katów nie jest znany.

Muzeum w Markowej
Muzeum Ulmów w Markowej
Muzeum im. Ulmów w Markowej | Fot. Inres24.pl

W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum im. rodziny Ulmów, poświęcone wszystkim Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali swoich żydowskich sąsiadów.

Muzeum otwierał prezydent RP Andrzej Duda, którego teraz bardzo ucieszyła wiadomość z Watykanu:

– Za pomoc i ukrywanie Żydów, rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich okupantów. Ich bohaterstwo jest symbolem, a pamięć o Nich będzie trwać. Ojciec Święty zaaprobował dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, który jest otwarciem drogi do Ich beatyfikacji – napisał prezydent na Twitterze.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13 °
8.5 °
83 %
4.1kmh
0 %
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
19 °
sob.
16 °
niedz.
12 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu