20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Otylia Jędrzejczak kibicuje budowie basenu! Tu będą odbywać się mistrzostwa świata

REKLAMA

„Inspekcja” na budowie, a w gronie gości słynna Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, a od 2021 r. prezes Polskiego Związku Pływackiego. I właśnie w tej ostatniej roli sprawdzała postępy prac na basenie przy Matuszczaka w Rzeszowie. Powstaje tu jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce!

Stary basen przy Matuszczaka działał od czasów Gierka. Był kuźnią talentów. Zdążył jeszcze wyszkolić naszych mistrzów – np. tu z wielkimi sukcesami trenował Andrzej Rzeszutek, reprezentant Polski w skokach do wody. Ale po starym basenie nie ma już śladu. Jego remont okazał się nieopłacalny. Na jego fundamentach powstaje zupełnie nowy obiekt.

Sportowcy nie mogą się doczekać, bo od 6 lat nie mają gdzie się szkolić. Aby profesjonalnie ćwiczyć muszą jeździć do Łodzi, albo Poznania. Ale już niebawem skończy się ta gehenna. – Do końca sierpnia 2022 r. nowy basen będzie gotowy – obiecuje wiceprezydent Dariusz Urbanik.

Budowę 1 lutego odwiedziła Otylia Jędrzejczak. I była pod wielkim wrażeniem. – Na takim obiekcie będą mogły odbywać się zawody rangi mistrzostw Europy, czy świata – mówi.

Plany już są. W grudniu 2022 roku sportowcy chcą zorganizować tu zimowe Mistrzostwa Polski. Mają też ambicje, aby wystąpić też o możliwość organizacji zawodów cyklu Pucharu Świata w 2024 roku.

Wszystko pod dachem

Pod dachem znajdzie się wieża do skoków. Najwyższy poziom platformy ma liczyć 10 metrów. Niższe będą miały 7 i 3 metry. Skoki będą odbywały się do niecki basenu, który w najgłębszym miejscu będzie liczył 5 metrów. W pozostałej jego części będzie nieco płycej – 1,8 m. Będą tam zlokalizowane 4 tory pływackie. Dzięki temu równocześnie będą mogły odbywać się skoki i normalne pływanie.

Do tego obiekt będzie miał widownię na 320 miejsc, a także salę gimnastyczną z tzw. suchym basenem, gdzie skoczkowie będą mogli odbywać szkolenia. – W przypadku skoków, to 70 procent całej pracy treningowej odbywa się właśnie na sali. Tam właśnie ćwiczy się akrobatykę. Pod tym względem basen w Rzeszowie będzie unikatowy w Europie – mówi Grzegorz Lesiak z Polskiego Związku Pływackiego.

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka jest jedną z największych inwestycji, które trwają obecnie w Rzeszowie. – Obiekt ma służyć nie tylko zawodowcom, ale również zwykłym miłośnikom pływania – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj