17.2 C
Rzeszów
poniedziałek, 25 września, 2023

Otylia Jędrzejczak kibicuje budowie basenu! Tu będą odbywać się mistrzostwa świata

REKLAMA

„Inspekcja” na budowie, a w gronie gości słynna Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna rekordzistka świata, a od 2021 r. prezes Polskiego Związku Pływackiego. I właśnie w tej ostatniej roli sprawdzała postępy prac na basenie przy Matuszczaka w Rzeszowie. Powstaje tu jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce!

Stary basen przy Matuszczaka działał od czasów Gierka. Był kuźnią talentów. Zdążył jeszcze wyszkolić naszych mistrzów – np. tu z wielkimi sukcesami trenował Andrzej Rzeszutek, reprezentant Polski w skokach do wody. Ale po starym basenie nie ma już śladu. Jego remont okazał się nieopłacalny. Na jego fundamentach powstaje zupełnie nowy obiekt.

Sportowcy nie mogą się doczekać, bo od 6 lat nie mają gdzie się szkolić. Aby profesjonalnie ćwiczyć muszą jeździć do Łodzi, albo Poznania. Ale już niebawem skończy się ta gehenna. – Do końca sierpnia 2022 r. nowy basen będzie gotowy – obiecuje wiceprezydent Dariusz Urbanik.

Budowę 1 lutego odwiedziła Otylia Jędrzejczak. I była pod wielkim wrażeniem. – Na takim obiekcie będą mogły odbywać się zawody rangi mistrzostw Europy, czy świata – mówi.

Plany już są. W grudniu 2022 roku sportowcy chcą zorganizować tu zimowe Mistrzostwa Polski. Mają też ambicje, aby wystąpić też o możliwość organizacji zawodów cyklu Pucharu Świata w 2024 roku.

Wszystko pod dachem

Pod dachem znajdzie się wieża do skoków. Najwyższy poziom platformy ma liczyć 10 metrów. Niższe będą miały 7 i 3 metry. Skoki będą odbywały się do niecki basenu, który w najgłębszym miejscu będzie liczył 5 metrów. W pozostałej jego części będzie nieco płycej – 1,8 m. Będą tam zlokalizowane 4 tory pływackie. Dzięki temu równocześnie będą mogły odbywać się skoki i normalne pływanie.

Do tego obiekt będzie miał widownię na 320 miejsc, a także salę gimnastyczną z tzw. suchym basenem, gdzie skoczkowie będą mogli odbywać szkolenia. – W przypadku skoków, to 70 procent całej pracy treningowej odbywa się właśnie na sali. Tam właśnie ćwiczy się akrobatykę. Pod tym względem basen w Rzeszowie będzie unikatowy w Europie – mówi Grzegorz Lesiak z Polskiego Związku Pływackiego.

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka jest jedną z największych inwestycji, które trwają obecnie w Rzeszowie. – Obiekt ma służyć nie tylko zawodowcom, ale również zwykłym miłośnikom pływania – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA