14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Mandat do 500 zł

Oto, co trzeba mieć w rowerze!

REKLAMA

Drogi rowerowe znów się zapełniły spacerowiczami. Ale uwaga! Nie masz wyposażenia obowiązkowego? Grozi ci mandat od 20 do 500 zł.

Przepisy o ruchu drogowym są jednoznaczne. Wskazują na to, co musi mieć rower, aby legalnie poruszał się po drodze publicznej.

Lista nie jest wyszukana, ale producenci rowerów często rezygnują z tego osprzętu. Musisz postarać się o niego sam. A zatem rower powinien mieć:

  • przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • światło pozycyjne z przodu koloru białego, może być migające
  • światło z tyłu koloru czerwonego, może być także migające
  • dzwonek
  • z tyłu – czerwony element odblaskowy, ale nie w kształcie trójkąta.

Teraz musisz pamiętać, że od zeszłego roku straż miejska i gminna nabędzie dodatkowe uprawnienia, które umożliwią im ukaranie mandatem rowerzystów i kierowców hulajnóg elektrycznych, jeśli naruszą zakaz jazdy po drodze dla pieszych lub na przejściu dla pieszych. Kosztowna będzie także jazda bez uprawnień, za którą przypłacą aż 1500 zł.

Jazda rowerem – kiedy ścieżką, a kiedy chodnikiem?

I jeszcze ważne. Kiedy możemy korzystać z drogi publicznej a kiedy ze ścieżki rowerowej? Tu przepisy są jednoznaczne, zawarte w artykule 33 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeśli nie ma takiej ścieżki, rowerzysta powinien się trzymać drogi, poruszając się prawym poboczem. Na chodnik przeznaczony włącznie dla pieszych rowerzysta ma prawo zjechać tylko w określonych przypadkach. Tu przepisy także są precyzyjne. Możliwe jest to gdy:

  • opiekujemy się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/godz, wynosi co najmniej 2 metry,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, pada śnieg, jest silny wiatr, występuje ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Jak zaznacza policja, jeśli rowerzysta porusza się chodnikiem, musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

24
Rower

Lubisz jazdę na dwóch kółkach?

Jazda rowerem we Włocławku

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj