20.9 C
Rzeszów
czwartek, 1 czerwca, 2023

Dał ogłoszenie o sprzedaży części i został okradziony

REKLAMA

Handel w internecie kwitnie. Policja apeluje o ostrożność, gdyż ofiarą oszustów może paść zarówno kupujący, jak i sprzedający.

Ostatnio pokrzywdzony został mieszkaniec powiatu łańcuckiego, który na jednym z portali ogłoszeniowych, wystawił do sprzedaży części samochodowe. „Zainteresowany” zakupem oszust wyłudził od sprzedającego ponad tysiąc złotych.

Policja otrzymuje bardzo wiele podobnych zgłoszeń, a mechanizm przestępstw jest podobny. Z wystającym towar, za pomocą e-maila lub komunikatora internetowego, kontaktuje się potencjalny kupiec. Oszust przez dłuży czas prowadzi konwersację, aby zdobyć zaufanie sprzedającego. Często podaje się za obcokrajowca, a adres doręczenia przesyłki znajduje się poza granicami kraju. To ma później tłumaczyć wysoki koszt transportu przesyłki, jaki zgadza się ponieść kupujący.

Po wstępnych ustaleniach, oszust za pomocą sfałszowanej informacji bankowej, przekazuje sprzedającemu, że na jego konto przelał całą umówionej kwoty wraz z opłaconym transportem. Jednak, aby pieniądze zostały odblokowane i zaksięgowane, sprzedający musi dokonać przelewu na rachunek firmy transportowej, która rzekomo ma odebrać towar. Dokonując tej transakcji pokrzywdzony przelewa pieniądze na konto oszusta, sam natomiast nigdy nie otrzymuje żadnych pieniędzy. 

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
20.9 ° C
21.6 °
20 °
44 %
4.1kmh
0 %
czw.
22 °
pt.
20 °
sob.
16 °
niedz.
20 °
pon.
21 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu