28.2 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Oszuści szukają ofiar z ogłoszenia. Podsyłają linki i czyszczą konta

REKLAMA

– W ostatnim czasie nasiliła się działalność oszustów wyłudzających poufne dane – alarmuje policja w Łańcucie. Ofiarą przestępców padli mieszkańcy powiatu, którzy nieświadomie udostępnili hasła do swoich kont bankowych. Złodzieje ukradli z nich pieniądze. W sumie ich łupem padło kilkanaście tysięcy złotych.

Mechanizm przestępstw za każdym razem był niemal identyczny. Pokrzywdzeni to osoby, które wystawiały do sprzedaży jakieś przedmioty na portalu ogłoszeniowym. Oszuści kontaktowali się z nimi za pomocą esemesa lub komunikatora internetowego. Przestępca, „zainteresowany” kupnem wystawionego towaru, wysyłał wiadomość z prośbą o przesłanie go za pomocą wskazanej firmy kurierskiej, jednocześnie załączając link do fałszywej strony internetowej. W celu autoryzacji transakcji pokrzywdzony musiał przejść na kolejną fałszywą stronę, łudząco przypominającą stronę swojego banku. Tam następowała „weryfikacja” konta sprzedającego poprzez zalogowanie się i podanie kodów przesłanych esemesem przez bank. To już wystarczyło, aby oszuści mogli z konta pokrzywdzonych dokonywać transakcji. 

– Pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła czy też w celu weryfikacji naszego konta, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę – ostrzegają policjanci.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj