6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Oszuści szukają ofiar z ogłoszenia. Podsyłają linki i czyszczą konta

– W ostatnim czasie nasiliła się działalność oszustów wyłudzających poufne dane – alarmuje policja w Łańcucie. Ofiarą przestępców padli mieszkańcy powiatu, którzy nieświadomie udostępnili hasła do swoich kont bankowych. Złodzieje ukradli z nich pieniądze. W sumie ich łupem padło kilkanaście tysięcy złotych.

REKLAMA

Mechanizm przestępstw za każdym razem był niemal identyczny. Pokrzywdzeni to osoby, które wystawiały do sprzedaży jakieś przedmioty na portalu ogłoszeniowym. Oszuści kontaktowali się z nimi za pomocą esemesa lub komunikatora internetowego. Przestępca, „zainteresowany” kupnem wystawionego towaru, wysyłał wiadomość z prośbą o przesłanie go za pomocą wskazanej firmy kurierskiej, jednocześnie załączając link do fałszywej strony internetowej. W celu autoryzacji transakcji pokrzywdzony musiał przejść na kolejną fałszywą stronę, łudząco przypominającą stronę swojego banku. Tam następowała „weryfikacja” konta sprzedającego poprzez zalogowanie się i podanie kodów przesłanych esemesem przez bank. To już wystarczyło, aby oszuści mogli z konta pokrzywdzonych dokonywać transakcji. 

CZYTAJ TEŻ:  Co stało się z panią Krystyną? Teraz szuka jej armia ludzi

– Pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła czy też w celu weryfikacji naszego konta, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę – ostrzegają policjanci.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu