11.2 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Oszuści szukają ofiar z ogłoszenia. Podsyłają linki i czyszczą konta

REKLAMA

– W ostatnim czasie nasiliła się działalność oszustów wyłudzających poufne dane – alarmuje policja w Łańcucie. Ofiarą przestępców padli mieszkańcy powiatu, którzy nieświadomie udostępnili hasła do swoich kont bankowych. Złodzieje ukradli z nich pieniądze. W sumie ich łupem padło kilkanaście tysięcy złotych.

Mechanizm przestępstw za każdym razem był niemal identyczny. Pokrzywdzeni to osoby, które wystawiały do sprzedaży jakieś przedmioty na portalu ogłoszeniowym. Oszuści kontaktowali się z nimi za pomocą esemesa lub komunikatora internetowego. Przestępca, „zainteresowany” kupnem wystawionego towaru, wysyłał wiadomość z prośbą o przesłanie go za pomocą wskazanej firmy kurierskiej, jednocześnie załączając link do fałszywej strony internetowej. W celu autoryzacji transakcji pokrzywdzony musiał przejść na kolejną fałszywą stronę, łudząco przypominającą stronę swojego banku. Tam następowała „weryfikacja” konta sprzedającego poprzez zalogowanie się i podanie kodów przesłanych esemesem przez bank. To już wystarczyło, aby oszuści mogli z konta pokrzywdzonych dokonywać transakcji. 

– Pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła czy też w celu weryfikacji naszego konta, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę – ostrzegają policjanci.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj